KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Miluše Horská (KDU-ČSL): Bez trestu pořádá expertní kulatý stůl v Senátu
Zpět

Miluše Horská (KDU-ČSL): Bez trestu pořádá expertní kulatý stůl v Senátu

Přidáno 28. 3. 2023
Ilustrační foto
Senát PČR

Iniciativa Bez trestu se dlouhodobě zabývá bojem proti zlehčování sexualizovaného a domácího násilí nejen ve společnosti, ale hlavně v justičním systému. Nyní spolek ve spolupráci s Výborem pro sociální politiku Senátu Parlamentu ČR uspořádal kulatý stůl Dopady sexualizovaného a domácího násilí na jednotlivce a společnost. Ten se uskutečnil 28. března v Senátu a zabýval se závažnými dopady na oběti a systémovými nedostatky.

Přední expertky z oblasti práva i viktimologie hovořily o dopadech sexualizovaného a domácího násilí na jednotlivce i českou společnost. Svou osobní zkušenost s trestním řízením sdílela přeživší domácího násilí.

„Ke zlehčování sexuálního a domácího násilí přispívá, že prožívání obětí a závažné dopady tohoto násilí na jejich životy zůstává nepochopené,“ upozorňuje senátorka Miluše Horská. „Doufám, že dnešní konference alespoň malým dílem přispěje ke zlepšení. Ráda bych přispěla k veřejné diskuzi tím, že závažnost tohoto odsouzení hodného faktu přestaneme jako společnost umenšovat a bagatelizovat.“ dodává politička.

Předsudky o obětech a pachatelích sexualizovaného násilí se promítají do trestního řízení i soudních rozhodnutí. Tuto zkušenost advokátů potvrzují i rozbory rozsudků.

„Zlehčování tohoto typu násilí soudy je důsledkem nepochopení mechanismů sexualizovaného násilí. Vůči předsudkům o chování obětí a pachatelů nejsou soudci a soudkyně imunní. Chybí systémové vzdělávání ve viktimologii, které by jim umožnilo distancovat se od stereotypního vnímání této trestné činnosti,“ zdůrazňuje advokátka Lucie Hrdá, spoluzakladatelka spolku Bez trestu, která má bohaté zkušenosti z praxe. „V rozsudcích se často objevují tzv. viktimologické mýty, například výroky o nemorálním nebo riskantním chování obětí, které s pachateli pily alkohol nebo je následovaly domů,“ dodává známá advokátka, která je jednou z přednášejících kulatého stolu.

O tom, jaké jsou dopady zlehčování sexualizovaného násilí během trestního řízení, se málo diskutuje. Přitom se týkají nejen přeživších, ale celé společnosti.

Kulatý stůl byl rozdělen do dvou panelů a zúčastnila se jej řada osobností s odborným vhledem do této problematiky. Přední odbornice na toto téma, forenzní psycholožka doc. PhDr. Ludmila Čírtková, CSc. hovořila o mýtech týkajících se obětí znásilnění. Klinická psycholožka PhDr. Jindříška Záhorská, Ph.D. sdílela své zkušenosti se sekundární viktimizací v rámci znaleckého zkoumání. 

Kulatého stolu se zúčastní také přeživší znásilnění Karolina P., která se podělí přímo o svou zkušenost s trestním řízení.

Kulatý stůl na dané téma je součástí dlouhodobé aktivity, které této problematice věnuje senátorka Miluše Horská, předsedkyně Výboru pro sociální politiku. Ve spolupráci s poslankyní Marií Jílkovou by měla v květnu následovat další akce v Poslanecké sněmovně, která by cílila na pachatele násilí a specifika odborné pomoci pro tyto jedince.

kategorie Tiskové zprávy