Kongres si klade za cíl propojit úspěšné mladé zemědělce a posloužit jako místo, kde si mohou vzájemně předat své zkušenosti, inspirovat se a třeba se i více zviditelnit a rozvinout svůj projekt. Během kongresu dostanou prostor na prezentaci svého projektu všichni zapojení zemědělci.
Odborná porota udělí cenu kongresu ve třech kategoriích:
-
Nejodolnější projekt za schopnost odolat a zotavit se z šoků a zátěže vyplývajících z krizí jako je válka na Ukrajině, pandemie COVID-19 a/nebo schopnost zmírnit/přizpůsobit se mnoha výzvám, které představuje klimatická změna;
-
Nejlepší digitální projekt za zavedení a šíření nových technologií a/nebo zemědělských postupů;
-
Nejlepší projekt pro rozvoj venkovských oblastí za přispění k ekonomickému, environmentálnímu a sociálnímu rozvoji venkovských oblastí;
Michaela Šojdrová je jednou z pěti europoslanců, kteří kongres pořádají. Akci má na starost společně s Nunem Melo (Portugalsko), Simone Schmiedtbauer (Rakousko), Herbertem Dorfmannem (Itálie) a Juanem Ignaciem Zoido Álvarezem (Španělsko). Partnery národního kola soutěže jsou Asociace soukromého zemědělství ČR a poslanec Karel Smetana, místopředseda Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny ČR.
Podmínky účasti
Do soutěže se mohou zapojit zemědělci mladší 40 let, včetně účastníků minulého ročníku (mimo vítěze). Uzávěrka přihlášek je v sobotu 30. září 2023. Přihlášky do soutěže zasílejte na e-mailovou adresu martinkova@sojdrova.cz.
Po výběru nejlepšího projektu na národní úrovni bude projekt předložen k posouzení porotě na evropské úrovni. Vítězný projekt bude reprezentovat Českou republiku na Evropském kongresu mladých farmářů, který se bude konat 6. prosince 2023 v Evropském parlamentu v Bruselu. Cesta i ubytování bude zajištěna kanceláří europoslankyně Michaely Šojdrové.
Cenou pro vítěze národního kola soutěže bude nejen postup do evropského kola a návštěva Kongresu mladých farmářů v Bruselu, ale také natočení profesionálního videa prezentujícího vítěznou farmu.
„Ráda bych povzbudila všechny mladé farmáře i farmářky, aby se do projektu zapojili. Jde o jedinečnou příležitost setkání s dalšími mladými farmáři z EU, výměny zkušeností, získání inspirace a také možnost zviditelnit a rozvinout svoji vlastní činnost,“ uvedla Šojdrová. „Neradi bychom zemědělcům přidávali zbytečnou byrokratickou zátěž a přihlášky jsou proto koncipovány velmi jednoduše. Pokud byste si nevěděli rady, nebojte se na mě obrátit, rádi vám s mým týmem s vyplněním přihlášky pomůžeme,“ uzavřela.
Dokumenty
Přihláška do soutěže Mladý farmář
Pravidla soutěže Mladý farmář