KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Michael Kohajda (za KDU-ČSL): Zvířata si zaslouží ústavní ochranu
Zpět

Michael Kohajda (za KDU-ČSL): Zvířata si zaslouží ústavní ochranu

Přidáno 12. 6. 2024
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Podle průzkumů veřejného mínění agentury Focus vyjádřilo 63 % obyvatel Česka jasný souhlas s tím, aby zvířatům Ústava ČR ochranu zajišťovala. „Pro mě je to podstatný symbol toho, že se naše společnost vyvíjí správným směrem. Ústavní ochranu životního prostředí, ale právě i zvířat, která jsou jeho nezpochybnitelnou a zásadní součástí, beru jako zcela přirozený a správný krok, který má navíc širokou podporu veřejnosti,“ uvedl Michael Kohajda, poslanec za KDU-ČSL.

Nejen životní prostředí, ale i život zvířat si zasluhuje ústavní ochranu. Michael Kohajda na tiskové konferenci představil svůj pozměňovací návrh k článku 7 Ústavy. Současné znění novely navržené Ministerstvem životního prostředí se má tímto poslaneckým pozměňovacím návrhem rozšířit tak, aby stát nebyl zavázán pouze k ochraně životního prostředí a přírodních zdrojů včetně vody, ale také k ochraně zvířat.

Podobný závazek k ochraně zvířat zakotvený v ústavním pořádku není v Evropě ojedinělý. Totožný přístup k této otázce zaujímá například Německo, Rakousko, Švýcarsko nebo Belgie. Společně s poslancem Kohajdou se pod pozměňovací návrh podepsala i předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), poslanec Josef Bernard (STAN) a poslankyně Klára Kocmanová za Piráty. Na návrhu spolupracovali také lidé ze spolku na ochranu zvířat Obránci zvířat.

Snimek-obrazovky-2024-06-12-144240.png
Snimek-obrazovky-2024-06-12-144327.png

kategorie Tiskové zprávy