KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Marian Jurečka (KDU-ČSL): Nesmíme ztrácet čas! Je třeba valorizovat výživné, zreformovat důchody a v
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Nesmíme ztrácet čas! Je třeba valorizovat výživné, zreformovat důchody a v neposlední řadě uzákonit větší ochranu půdy

Přidáno 26. 7. 2021
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Vláda dnes dostane k projednání hned několik lidoveckých návrhů. Jeden se týká větší ochrany zemědělského půdního fondu, další zavádí pravidelnou valorizaci výživného v návaznosti na inflaci. Kabinet projedná také návrhy týkající se důchodů. „Chceme zvýšit starobní důchod o 500 korun měsíčně za každé vychované dítě. Zapomenout nesmíme ani na vdovy a vdovce, kteří často žijí na velmi nízké životní úrovni,“ uvedl lidovecký předseda Marian Jurečka s tím, že lidovci tyto návrhy předkládají opakovaně, bohužel se je ale zatím nepodařilo projednat.

„Naše návrhy směřují k seniorům, kteří jsou dlouhodobě na velmi nízkých starobních důchodech. Jsou to především maminky seniorky, které řádně pracovaly a zároveň vychovávaly svoje děti. Chtěli bychom tak této skupině přidat 500 korun měsíčně za vychované dítě. To je něco, co by opravdu pomohlo zhruba jednomu milionu lidí. Také bychom chtěli pomoci vdovám a vdovcům, kteří mají taktéž nižší životní úroveň. Toto je cesta, jak narovnat důchodový systém,“ uvedl Jurečka k zákonu o důchodovém pojištění, který dnes projedná kabinet.

Naše půda si zaslouží větší ochranu
Pro koalici SPOLU je ochrana vody a půdy jedním z klíčových témat programu. Předseda lidovců Marian Jurečka proto představil návrh týkající se větší ochrany zemědělského půdního fondu, který je základním přírodním bohatstvím naší země. „Zemědělský půdní fond je v zájmu celé společnosti hoden mimořádné ochrany a péče. Jde o velmi kvalitní půdu, kterou musíme chránit. Bohužel není výjimkou, že na takto úrodné půdě vznikají výrobní a logistická centra,“ uvedl Jurečka, který chce nehospodárnému nakládání s půdou zabránit. „Díky našemu návrhu tak na této úrodné půdě nebude možné podobná centra stavět. Povoleny budou pouze stavby ve veřejném zájmu, jako je třeba vysokorychlostní trať,“ upřesnil Jurečka.

Zákonná valorizace výživného je nutností
Podle dalšího lidoveckého návrhu by výživné na děti mělo růst pravidelně v návaznosti na inflaci, aby samoživitelky a samoživitelé nemuseli o zvýšení alimentů žádat soud. „Děti nesmí doplácet na zvyšující se náklady. Řešením je automatické každoroční navýšení výživného o roční inflaci. Výše výživného byla totiž často stanovena před mnoha lety, výdaje a náklady na obživu dítěte ale stále rostou. Například výživné na dvě děti ve výši 7 tisíc korun měsíčně, tedy 84 tisíc korun ročně, každý rok ztrácí asi 2 500 korun ze své hodnoty. V Česku je v takové situaci až milion dětí,“ uvedl předseda KDU-ČSL.

Novely lidovci odevzdali předsedovi sněmovny v první půlce července a dnes míří k projednání na vládu. „Pokud nedojde k dalším komplikacím, návrhy by se mohly stihnout projednat ještě v září. Jde totiž o novely projednávané ve zkráceném režimu,“ vysvětlil Jurečka. „Co se týče změn v důchodech, tak stejné úpravy navrhujeme i k vládnímu návrhu na zvýšení důchodů. Pokud by se změny nepodařilo prosadit v pátek při mimořádné schůzi, pak za ně budeme bojovat ještě v září,“ doplnil předseda lidovců.

kategorie Tiskové zprávy