KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Marian Jurečka (KDU-ČSL): Důchody porostou letos už potřetí. Od září se zvýší průměrně o 700 Kč
Zpět

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Důchody porostou letos už potřetí. Od září se zvýší průměrně o 700 Kč

Přidáno 10. 5. 2022
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Všechny důchody, tedy nejen starobní, ale například i invalidní nebo vdovské, vzrostou od září letošního roku o dalších 5,2 %. U průměrného důchodu to znamená přilepšení o 700 korun. Půjde už o třetí letošní navýšení a celkem tak v roce 2022 důchody vzrostou v průměru o 2 500 korun. Důvodem další valorizace penzí je růst prakticky všech spotřebitelských cen a rekordně vysoká inflace, kterou dnes zveřejnil Český statistický úřad. Vláda by zvýšení důchodů měla potvrdit nejpozději 19. června.

S ohledem na rostoucí inflaci v posledních měsících vzrostou procentní výměry důchodů, takzvaná základní výměra v souladu se zákonem zůstane stejná. „Růst cen od února dosáhl 5,2 procenta a o stejné procento se zvýší i všechny důchody. Jsem velmi rád, že díky automatické valorizaci aspoň zčásti pomáháme našim seniorům zvládat stávající situaci, kdy zejména vyšší ceny potravin a energií velmi nemile zasahují do jejich peněženek,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU–ČSL).

Zářijovému zvýšení letos předchází další dvě valorizace. Od ledna dostali důchodci přidáno v průměru 805 korun, o dalších 8,2 procenta (tedy průměrně o 1017 korun) vzroste procentní výměra od června. „V minulých dnech se nám podařilo poměrně přesně zmapovat skupiny, které nejvíce trpí současným zdražováním. Vedle samoživitelek a početnějších rodin s dětmi to jsou právě senioři. V rámci této skupiny jsou na tom nejhůře samostatně žijící senioři s vyššími náklady na bydlení, včetně vytápění nebo elektřiny,“ připomněl ministr Jurečka.

Nejde nicméně o jediný krok, který stát v souvislosti se zdražováním dělá na pomoc seniorům. Početná skupina z nich má už dnes nárok na další podporu ze strany státu, např. příspěvek na bydlení. „Průměrná výše je 4 200 korun. To je příspěvek, který lidem může chodit každý další měsíc, takže je určitě žádoucí, aby ho dostali všichni, 
kterých se vysoké náklady za energie týkají. Rozhodně je to lepší řešení, než si půjčovat peníze nebo se dál uskromňovat,“
zdůraznil Jurečka. Bližší informace k příspěvku na bydlení a pomoci v energetické krizi naleznete zde. „Velmi bych si přál, aby se ani senioři neostýchali a požádali si o příspěvek na bydlení. Dovolím si vyzvat také jejich rodinné příslušníky, aby pomohli s osvětou a třeba i se samotným vyplněním formulářů. Žádost se dá podat i online bez nutnosti navštívit úřad práce,“ dodal ministr Jurečka s tím, že MPSV nyní intenzivně pracuje na tom, aby zjednodušilo administraci žádostí o příspěvek.

Z důchodového systému se, s ohledem na valorizaci plánovanou na září, vyplatí navíc zhruba 8 miliard korun. Po započtení lednového a červnového navýšení už půjde celkem o asi 28 miliard, přičemž vojáci a policisté dostanou přidáno z rozpočtů ministerstev obrany a vnitra.

zdroj: ministerstvo práce a sociálních věcí

kategorie Tiskové zprávy