KDU.breadcrumbs.homeAktuality Tiskové zprávy Marek Výborný (KDU-ČSL): Zveřejněná data Exekutorskou komorou k výsledkům Milostivého léta jsou neúp
Zpět

Marek Výborný (KDU-ČSL): Zveřejněná data Exekutorskou komorou k výsledkům Milostivého léta jsou neúplná a zavádějící. Chybí více než polovina ze stále neukončených exekucí

Přidáno 31. 3. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Milostivé léto proběhlo mezi 28. říjnem 2021 a 28. lednem 2022. Exekutorská komora (EK) dnes představila data, která měla úspěch Milostivého léta mapovat. Ve výsledcích EK jsou ale bohužel zahrnuty pouze ukončené exekuce. Přitom stále velký počet exekucí, u kterých dlužníci využili Milostivého léta, nebyl Exekutorskou komorou vyřízen a ukončen. A právě tito dlužníci nejsou zahrnuti v celkovém počtu lidí, kteří tuto akci využili. Samotná komora chce podle autorů Milostivého léta vytvořit dojem, že akci využil pouze malý počet dlužníků, a chtějí tak zpochybnit jeho opakování.

 

,,Přijde mi velmi nekorektní a neseriózní, že zde jsou vydávána data, která jsou nevalidní a neúplná, a to jak k veřejnosti, tak k těm, kteří dlužníkům v samotném procesu Milostivého léta pomáhají. Exekutorská komora vychází z centrální evidence exekucí, kam jednotliví exekutoři dodávají bohužel data obecně se zpožděním několika týdnů i měsíců. Je tedy zcela zjevné, že v evidenci a závěrech EK nejsou zdaleka všechna exekuční řízení, která spadla do Milostivého léta. V tuto chvíli ještě exekutorské úřady procesují možná více než polovinu případů, kde bylo možné využít Milostivého léta. Ve statistice tedy reálně nefigurují,“ řekl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL, předseda podvýboru pro problematiku exekucí a insolvencí a navrhovatel Milostivého léta Marek Výborný. „Dnes ráno jsem si ověřoval data také dlužníků VZP u ředitele pojišťovny Zdeňka Kabátka. K dnešnímu dni vydali 13 658 rozhodnutí u 10 613 dlužníků o uznání institutu Milostivého léta,” doplnil Výborný s tím, že data EK tak evidentně nesedí. Toto doložil i na datech společnosti Člověk v tísni opakovaně i Daniel Hůle. Jen díky jejich darům se podařilo vrátit věřitelům částku přesahující na jistině 11 miliónů korun.

„Jsem velmi zklamán přístupem Exekutorské komory z hlediska jejich komunikace vůči nám. Ke všem jednáním, které měla za cíl kultivovat prostředí exekucí, byla vždy Exekutorská komora přizvána. O tom, že dnes zveřejní čísla, jsme se předem vůbec nedozvěděli,“ uvedl spoluautor Milostivého léta a poslanec Hnutí ANO Patrik Nacher. „Jen za pražský dopravní podnik bylo zastaveno téměř 11 tisíc exekucí, ačkoliv k 10. lednu to bylo pouze 1 976. Na tom je krásně vidět ta velká míra setrvačnosti a opoždění při sběru dat. Opravdu nevím, jak kolegové z Exekutorské komory došli k číslu 42 tisíc exekucí (celkový počet exekucí podle EK, ve kterých povinní měli benefit z ML),“ doplnil Nacher.

„Ráda bych potvrdila, že Charita České republiky skutečně pomáhala mnoha stovkám klientů, kteří potřebovali využít institutu Milostivého léta. Ráda bych zde uvedla jeden příklad, který dokládá, jak důležitá tato akce je. Jedná se o mladého muže, který v dětství zůstal u otce a matka závažně onemocněla. Chlapec se tak od 10 let smažil pomáhat a živit celou rodinu. Tento muž si v mládí udělal dluhy u dvou mobilních operátorů, u dopravního podniku a 3 000 korun na půjčku, když neměli, co jíst. U zdravotní pojišťovny navíc narůstal dluh, protože pracoval v šedé ekonomice. Díky Milostivému létu zjistil, že je schopen zbytek dluhů splatit. Tento muž je nyní zpátky v běžném životě. Přála bych vám zažít to štěstí, které bylo vidět v jeho očích,“ uvedla manažerka pro advokační činnost Charity České republiky Iva Kuchyňková.

Projekt Milostivé léto byl spuštěn minulý rok 28. října a trval do 28. ledna 2022. Během tohoto období měli všichni dlužníci jedinečnou šanci zbavit se svých dluhových pastí u exekucí vedených na dluh vůči státu (např. u dopravních podniků, či u ČEZu). Stačilo uhradit nebo doplatit celou jistinu, tedy původní dlužnou část, a náklady na zastavení exekuce, které včetně DPH činí 907 korun a 50 haléřů, a veškeré narostlé příslušenství bylo odpuštěno. K principu Milostivého léta se přidaly i některé soukromé společnosti, ačkoliv se jich zákon netýkal (např. Air Bank, Home Credit, Moneta či Komerční banka). Milostivé léto se s největší pravděpodobností zopakuje naposledy letos na podzim.

„Postupem Exekutorské komory a snahou vytvořit dojem neúspěšnosti Milostivého léta jsem zklamán. Jde o snahu manipulovat veřejným míněním a zabránit opakování Milotivého léta. Mohu ale potvrdit, že jsme se dnes v telefonickém rozhovoru s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) shodli, že tento postup Exekutorské komory nic nemění na úmyslu vlády urychleně předložit hotovou novelu s Milostivým létem 2, které by mělo být realizováno v období "babího léta" v měsících září - listopad 2022," uzavřel autor Milostivého léta Marek Výborný. 
 
Společné prohlášení autorů Milostivého léta ke zveřejněným datům Exekutorské komory najdete zde.

kategorie Tiskové zprávy