KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Marek Výborný (KDU-ČSL): Žádáme VZP aby využila dobrodiní Milostivého léta
Zpět

Marek Výborný (KDU-ČSL): Žádáme VZP aby využila dobrodiní Milostivého léta

Přidáno 19. 10. 2021
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Už za deset dní startuje Milostivé léto. Dlužníci se budou moci vyplatit z exekucí u takzvaných veřejnoprávních dluhů úhradou pouhé jistiny a penále jim bude škrtnuto. V nejistotě jsou ale ti, kdo mají dluh u Všeobecné zdravotní pojišťovny. Někteří z nich se dozvěděli, že u VZP se penále ani při Milostivém létě škrtat nebude. Předkladatel pozměňovacího návrhu zavádějící Milostivé léto poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL) spolu s kolegy z dalších politických stran žádá Správní radu VZP, aby problém urgentně řešila.

„Dlužníci, kteří dluží státu, ať už jde o dopravní podnik, kraj nebo zdravotní pojišťovny, budou mít jedinečnou příležitost zbavit se dluhů. Lidovecké milostivé léto nabyde účinnosti 28. října. Od tohoto data poběží 90denní lhůta, během níž může dlužník zaplatit celou jistinu, tedy původní dlužnou částku (případně ji doplatit) a náklady na zastavení exekuce, které včetně DPH činí 907 korun a 50 haléřů. Pokud tak učiní, bude exekuce zbaven bez jakýchkoliv dalších následků. Pokud tak dlužník do 28. ledna neučiní, exekuce mu poběží dál,“ vysvětlil princip Milostivého léta předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL a zároveň předseda podvýboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení Marek Výborný s tím, že Milostivé léto by mohlo pomoci až čtvrt milionu dlužníků.

Zdravotní pojišťovny, především VZP, ale bohužel hledají kličky a zákon dezinterpretují. „Pojišťovny si nejsou jisty výkladem a penále počítají do jistiny. I v důvodové zprávě se ale jasně stanovuje základní princip - penále by bez jistiny nikdy nevzniklo, není tedy možné penále označit za jistinu a pokračovat ve vymáhání,“ vysvětlil Výborný s tím, že spolu s kolegy již oslovil Správní radu VZP ať problém urgentně řeší.

 „VZP v současné době vede exekuce proti 230 tisícům lidí a na dlužném penále vymáhá až 16 miliard korun. Nyní jde o naději mnoha lidí, kteří se mohou zbavit dluhů. Rodiny jsou ochotny složit se na svého příbuzného a vyvést ho z exekucí. Zdravotní pojišťovna nyní stojí před bezprecedentní příležitostí, jak získat dlužné pojistné. Evidentně je pro ni ale ekonomicky výhodnější Milostivé léto zablokovat,“ řekl expert na exekuce Daniel Hůle z Člověka v tísni.

Oslovil jsem vedení VZP a to již deklarovalo, že se bude snažit naplnit vůli Poslanecké sněmovny. Na příštím jednání Správní rady VZP 25. října tak bude vydán jasný pokyn k tomu, aby bylo postupováno dle vůle zákonodárců,“ uvedl člen Správní rady VZP a nastupující lidovecký poslanec Tom Philipp.

kategorie Tiskové zprávy