KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Marek Výborný (KDU-ČSL): Vietnam je perspektivní trh pro české exportéry, brzy by sem mohli vyvážet
Zpět

Marek Výborný (KDU-ČSL): Vietnam je perspektivní trh pro české exportéry, brzy by sem mohli vyvážet hovězí maso, osiva nebo genetický materiál

Přidáno 21. 3. 2024
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Obchodní mise ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) se čtyřicítkou českých podnikatelů do Vietnamu a na Filipíny je v polovině. Ve Vietnamu byla hlavním tématem certifikace pro export masa, osiva a dalších produktů z České republiky. Pro dokončení certifikace na vývoz masa je potřeba, aby do Česka přijela inspekční mise vietnamské veterinární správy. Ta by se mohla uskutečnit na začátku roku 2025. Česká delegace se přesunula k dalšímu programu na Filipíny.

Stěžejní částí programu ve Vietnamu bylo jednání na ministerstvu zemědělství v Hanoji. S vietnamskou stranou dlouhodobě řešíme dokončení certifikace pro vývoz masa a masných produktů z České republiky do této země. Inspekční mise vietnamských veterinářů do Česka, která je pro dokončení certifikace nutná, by se měla uskutečnit nejpozději na začátku příštího roku. Osobně jsem apeloval na to, aby to bylo dříve, ještě během letošního roku, a to i proto, že vietnamské firmy projevily o české hovězí maso výrazný zájem. Zástupci vietnamského ministerstva nás ujistili, že Česká republika patří k jejich prioritním oblastem,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

Pozitivně se vietnamská strana staví k dovozu osiva, ovoce a zeleniny, které umí odborníci v Česku šlechtit i pro klimatické podmínky jihovýchodní Asie. V nejbližší době by se měly dořešit certifikáty pro dovoz osiv z ČR do Vietnamu.

„V případě osiv je proces certifikace jednodušší než u živočišných produktů, nic by nemělo bránit brzkému dokončení procesu. Podobná situace je i u genetického materiálu skotu, o který mají vietnamské firmy rovněž zájem,“ uvedl ministr Výborný.

V úterý navštívila česká delegace jeden z nejvýznamnějších potravinářských podniků ve Vietnamu, firmu Masan v Ho Či Minově Městě. Ta mimo produkce vepřového nebo drůbežího masa provozuje i rozsáhlou síť obchodů po celé zemi. Právě v těchto prodejnách by firma ráda nabízela kvalitní hovězí maso z České republiky, mohla by uspořádat i marketingově zajímavý týden českých potravin, což by mohlo pomoci vstupu dalších českých potravinářských firem na zdejší trh. Firma i proto ustanovila kontaktní osobu, která bude veškeré další možnosti spolupráce s českou stranou řešit.

Větší spolupráci podporuje i regionální vláda v Ho Či Minově Městě. Předseda Lidového výboru Phan Van Mai při jednání s oficiální českou delegací uvedl, že město má partnerství s dalšími 13 regiony Vietnamu. To znamená potenciál k oslovení až 40 milionů spotřebitelů.

„Ho Či Minovo Město je centrem obchodu, věřím, že může být pro české firmy bránou do celého Vietnamu. I proto právě zde již několik let působí náš zástupce pro oblast zemědělství. Vietnam má 34. nejvýkonnější ekonomiku světa s odhadem (WTO) letošního růstu HDP o 6,7 procenta, a potenciál v oblasti potravinářství je tak obrovský,“ řekl Výborný.

Velkou perspektivu má sektor piva, které je ve Vietnamu velmi oblíbené. Trh s řemeslnými pivy a zájem o prémiová piva dynamicky roste u mladé generace. Ambici navýšit vývoz do Vietnamu má i Budějovický Budvar, jehož zástupci jsou také v podnikatelské delegaci. Zájem je rovněž o technologie pro pivovarnictví a český chmel.

„V Hanoji jsme navštívili jeden z největších vietnamských pivovarů Habeco. Ten již od roku 1958 využívá znalosti českých mistrů sládků, desítky let také vaří svůj prémiový ležák s obsahem žateckého chmele. Vedení pivovaru by rádo jeho odběr ještě navýšilo, což je skvělá příležitost pro naše pěstitele chmele,“ uvedl ministr Marek Výborný.

Firma Habeco se také zabývá nealkoholickými nápoji, i ty byly předmětem jednání vedení firmy s českými podnikateli.„To je oblast zájmu například firmy Kofola, její ředitel Janis Samaras byl s námi na jednání a nabídl spolupráci nejen v oblasti nealkoholických nápojů, ale i piva, protože nedávno rozšířil své portfolio nákupem významného podílu ve skupině moravských pivovarů,“ dodal ministr.

V Ho Či Minově Městě i v Hanoji se konalo také podnikatelské fórum českých a vietnamských podnikatelů, při kterém měly firmy možnost navázat nové obchodní kontakty přímo s vietnamskými společnostmi. Další dvě podnikatelská fóra jsou na programu na Filipínách, kam se česká delegace přesunula včera večer.

kategorie Tiskové zprávy