KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Marek Výborný (KDU-ČSL): Milostivé léto je v polovině, skončí už 28. ledna
Zpět

Marek Výborný (KDU-ČSL): Milostivé léto je v polovině, skončí už 28. ledna

Přidáno 16. 12. 2021
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Lidé, kteří dluží peníze státu, obcím nebo dalším veřejnoprávním subjektům, mají přesně 44 dní na využití Milostivého léta, které spočívá v časově omezené šanci na oddlužení a nový restart. Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL a autor Milostivého léta Marek Výborný dnes vyzval všechny, kteří chtějí lidem v této tíživé situaci pomoci, aby využili dárcovských projektů a lidem na dluhy přispěli.  

,,Tento týden jsme přesně v polovině doby, kdy platí Milostivé léto, tedy možnost zbavit se dluhů vymáhaných v exekuci. Tato možnost skončí už 28. ledna 2022. Do té doby mají všichni dlužníci jedinečnou šanci zbavit se dluhových pastí. Stačí uhradit celou jistinu, tedy původní dlužnou částku (případně ji doplatit) a náklady na zastavení exekuce, které včetně DPH činí 907 korun a 50 haléřů, a veškeré narostlé příslušenství bude odpuštěno,“ sdělil předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL a předseda podvýboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení Marek Výborný.

Pokud se někdo nachází v situaci, kdy nemá dostatek financí na uhrazení jistiny, může využít dárcovské projekty, které nabízí například Člověk v tísni. Ty pomáhají konkrétním lidem, kteří chtějí Milostivého léta využít. „Finance z těchto projektů putují k těm nejzranitelnějším skupinám, tedy k seniorům, matkám samoživitelkám nebo k rodinám s dětmi. Jedním z konkrétních příběhů je osud jedné matky samoživitelky, která měla dluh na nájmu 86 tisíc korun. V současné době ale převyšuje částka v exekuci 5 milionů korun. V tuto chvíli není matka sama schopna si zajistit ani původní částku a prostřednictvím Milostivého léta se tak z dluhu dostat,“ uvedl Výborný s tím, že právě těmto osudům je třeba pomoci.

V současné době se k Milostivému létu navíc připojila i řada soukromých společností nad rámec zákona, například VZP, Komerční banka, Česká spořitelna, Home Credit, Air Bank, Moneta Money Bank a další. „Děkuji všem, kteří tuto službu nabízí a pomáhají o Milostivém létu aktivně informovat. Jsou to nejen média, ale také obce, města a řada dalších institucí. Jsem za to velice rád. Milostivé léto v lednu skočí a šance se nebude opakovat,“ dodal Výborný.

kategorie Tiskové zprávy