KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Manželství zůstává svazkem muže a ženy. Zároveň došlo k narovnání práv všech párů
Zpět

Manželství zůstává svazkem muže a ženy. Zároveň došlo k narovnání práv všech párů

Přidáno 28. 2. 2024
Tiskové zprávy

Sněmovna dnes přijala novelu občanského zákoníku, která řeší práva stejnopohlavních párů. Většina poslaneckého klubu KDU-ČSL výsledný kompromis podpořila. Je totiž v souladu s dlouhodovou pozicí strany: Narovnat práva všech párů, ale zároveň zachovat manželství jako svazek muže a ženy.

„Pro nás lidovce je proto dlouhodobě naprosto zásadní hodnota manželství. Manželství, které je svazkem muže a ženy. Svazkem, jehož hodnota má své nenahraditelné místo ve společnosti, protože je základním stavebním prvkem a dobrým předpokladem stabilní společnosti, díky kterému může přirozeně vznikat nový život. Manželství má být jistota a stabilita rodiny a společnosti, ne módní trend. Je to svorník společnosti, který ji drží pohromadě. Nicméně zároveň jsme celou dobu jasně říkali, že narovnat práva všech párů bylo potřeba,“ říká předseda lidovců Marian Jurečka.

Za lidovce se tématem narovnání práv všech párů dlouhodobě zabývá poslanec Jiří Navrátil. Ten připravil i vlastní novelu upravující zákon o registrovaném partnerství. Tu sice sněmovna nakonec nepřijala, nicméně nakonec podpořila jejho pozměňující návrh. „Jsem například rád, že jsme se shodli na jasné terminologii: partnerství bez dehonestujícího přívlastku ‚registrované'. Partnerství, které také řeší ostatní práva a povinnosti s jednou výjimkou, a to je otázka adopcí. Tento návrh nicméně připouští možnost přiosvojení dětí druhého z partnerů. Tím jsme naplnili Programové prohlášení vlády ČR a výsledný kompromis přijali,“ vysvětluje Navrátil.

kategorie Tiskové zprávy