KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Lumír Kantor (za KDU-ČSL): Plnohodnotná zdravotní péče má náležet i dětem cizinců
Zpět

Lumír Kantor (za KDU-ČSL): Plnohodnotná zdravotní péče má náležet i dětem cizinců

Přidáno 2. 3. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Senát dnes projednává novelu zákona, která se týká pobytu cizinců na území České republiky. Senátorky a senátoři z klubu KDU-ČSL a nezávislí chtějí prosadit změnu v pojištění malých dětí. Cílem jejich pozměňujícího návrhu je zpřístupnění plnohodnotné léčby i pro malé děti cizinců, kteří mají v ČR dlouhodobý pobyt.

Podle dosud platného zákona platí, že děti cizinců, které se narodily v ČR, byly pojištěny pouze na první dva měsíce od narození. To je podle senátora Lumíra Kantora (za KDU-ČSL) příliš krátká doba, a proto se rozhodl iniciovat pozměňující návrh. „Mnohdy totiž dochází k tomu, že péče o tyto malé děti je pro cizince po dvou měsících velmi nákladná. Pozměňovacím návrhem proto chceme tuto dobu pojištění rozšířit na 12 měsíců,“ vysvětlila senátorka Šárka Jelínková, předsedkyně senátorského klubu a první místopředsedkyně KDU-ČSL. „Řada z těchto lidí dokonce přemýšlí, zda v České republice kvůli finančním nákladům vůbec zůstane,“ doplnil Kantor.  

Tuto situaci je třeba řešit podle lidoveckých senátorek a senátorů zejména proto, že je to pomoc pro často produktivní pracovníky, kteří přinášející České republice prospěch. „Jde nejen o dělnické profese, ale třeba i o členy akademické obce,“ uvedl senátor Kantor.

Plénum Senátu rozhodne o osudu této senátní verze zákona a také pozměňovacího návrhu dnes. Hlavním smyslem novely je umožnit to, aby cizinci, kteří pracují v ČR déle než 90 dnů, nemuseli být pojištěni pouze u VZP, ale aby si mohli vybrat mezi pojišťovnami.

kategorie Tiskové zprávy