KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Lumír Kantor (KDU-ČSL): Budu hlasovat pro pandemický zákon
Zpět

Lumír Kantor (KDU-ČSL): Budu hlasovat pro pandemický zákon

Přidáno 10. 2. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Poslanecká sněmovna minulý týden schválila novelu zákona o mimořádných opatřeních při epidemii covid-19. Ten bude sloužit vládě jako preventivní nástroj pro případ, že by se epidemiologická situace zhoršila. Dnes bude novela projednána také v Senátu.

„Budu hlasovat pro pandemický zákon,” říká lidovecký senátor Lumír Kantor před jednáním pléna horní komory Parlamentu. Stát podle jeho slov potřebuje mít funkční řídící mechanismus pro případnou další vlnu pandemie.

Účinnost stávajícího pandemického zákona skončí 28. února, proto je podle Kantora potřeba tento zákon novelizovat. „Je třeba být připravený i na případnou další vlnu pandemie, bez zákona bychom s jejím zvládáním měli velké problémy,” vysvětluje svůj postoj senátor Kantor, který je zároveň místopředsedou senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí.

„Ve všech krizových situacích je obrovskou výhodou předvídatelnost a připravenost. Tak je to i s pandemickým zákonem,” dodává. Včera pro zákon Kantor hlasoval i na garančním Výboru pro zdravotnictví, na němž se o zákonu vedla debata. Nakonec výbor většinové znění zákona přijal.

Cílem novely pandemického je ochrana všeobecného zdraví obyvatel České republiky a zároveň maximální efektivita zavedených opatření. Přijatá novela pandemického zákona odráží jak praktické zkušenosti jeho fungování v posledním roce, tak aktuální judikaturu Nejvyššího správního soudu. Podle novely by šlo například zavést povinné testování na covid nejen pro pracovníky v zaměstnaneckém poměru, ale také pro podnikatele, děti a studenty. Zároveň novela umožňuje nařídit izolaci nebo karanténu pomocí SMS zprávy. Ta však bude obsahovat jedinečný kód, z něhož bude jasné, že autorem zprávy je krajská hygienická stanice. Výrazným nástrojem je také regulace činnosti v provozovnách i mimo ně. I když se názory na pandemický zákon různí, přináší pozitivní efekt pro zvládání pandemie. 


 
kategorie Tiskové zprávy