KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Lidovečtí senátoři vylepšili zákon k poslednímu milostivému létu
Zpět

Lidovečtí senátoři vylepšili zákon k poslednímu milostivému létu

Přidáno 17. 4. 2024
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Senátoři z klubu KDU-ČSL a nezávislí dnes přijali další důležitý krok, který pomůže věřitelům, ale i desetitisícům dlužníků. Pomáhá totiž s dluhy na zdravotním pojištění. Oproti znění jej však vylepšili, a to po dohodě s předkladateli.

Jde o další z kroků k oddlužení společnosti v rámci milostivého léta, tentokrát u zdravotního pojištění. Návrh, jehož spolupředkladatelem je poslanec Marek Výborný, umožňuje splatit jistinu dluhu na zdravotním pojištění při prominutí penále a poplatků. „Jde z mého pohledu o důležitou závěrečnou tečku za oddlužením. První krok se týkal exekucí, druhý daňové správy, třetí sociální oblasti a tento, který jsme dnes projednali, se týká zdravotního pojištění,“ vysvětlil předseda lidoveckého senátorského klubu Josef Klement.

„Díky dvěma vlnám milostivého léta se podařilo ukončit přes 61 tisíc soudních exekucí a statisíce lidí dokázalo splatit dluhy na daních či odvodech na sociálním pojištění. Pomoc s dluhy na zdravotním pojištění by mohly využít další desetitisíce dlužníků,“ uvedl Klement.

Senát k návrhu zákona navrhl změnu, která je v souladu s předkladateli. Aktuální znění totiž řeší jen část lidí, kteří mohli dostat šanci oddlužit se. „My návrh rozšiřujeme, protože aktuálně by se oddlužení některých dlužníků nedotklo. Zdravotní pojišťovny totiž vymáhají základní dluh a jeho příslušenství v různých režimech. Současné znění tohoto zákona by neumožňovalo odpustit i penále a další poplatky. To my chceme napravit,“ odůvodňuje přijatou změnu Klement.

„Dluhy se mají platit, a to v plné výši. Chci zdůraznit, že koncept milostivého léta neznamená odpuštění dluhů. Znamená možnost splatit jistinu v plné výši, ale bez penále a poplatků. Další a poslední pokračování akce založené na konceptu milostivého léta je logickým završením,“ sdělil již při projednávání tisku ve sněmovně poslanec Marek Výborný s tím, že zdravotní pojištění dosud nebylo postiženo oddlužením. Právě Sněmovna je nyní na tahu a bude o zákonu a schváleném pozměňovacím návrhu hlasovat.

kategorie Tiskové zprávy