KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Lidovečtí senátoři podpořili windfall tax a další daňové změny
Zpět

Lidovečtí senátoři podpořili windfall tax a další daňové změny

Přidáno 24. 11. 2022
Ilustrační foto
Senát PČR

Senátorky a senátoři z klubu KDU-ČSL a nezávislí podpořili daňový balíček a novelu energetického zákona. Také přijali daň z neočekávaných zisků, která se bude od příštího roku týkat bank a energetických nebo těžařských firem. Dále senátorky a senátoři podpořili stanovení maximální ceny elektřiny pro její výrobce.

Podle předsedy klubu Josefa Klementa (KDU-ČSL) je zákon o DPH velmi potřebný. Oceňuje zejména to, že se na dva miliony korun zvyšuje limit pro přihlášení k platbě daně z přidané hodnoty. Také kvitoval úpravy v oblasti kontrolního hlášení.

Podle jeho slov je také správné, že příjmy z daně z mimořádných zisků poslouží k pokrytí nákladů, které stát bude mít v souvislosti se stanovením maximálních cen energií. „V rozpočtu se otevírají nůžky mezi příjmy a výdaji. Rozumím proto, že vláda usiluje, aby do příjmové části směřovaly finance z neočekávaných zisků,“ komentoval Klement.

Místopředseda klubu Josef Bazala (KDU-ČSL) pak tlumočil stanovisko klubu k tématu energetického zákona. Podle něho je správné, že vláda je připravena kompenzovat náklady na vyšší energie a vyzdvihl to jako důležitý krok k pomoci občanům v dnešní složité době.

Schůze horní komory bude pokračovat příští týden a na programu budou ještě další novely a návrhy zákonů včetně zákona o národních sankcích proti zahraničním společnostem a cizincům, kteří se dopustí závažných protiprávních jednání.

kategorie Tiskové zprávy