KDU.breadcrumbs.homeAktuality Tiskové zprávy Lidovečtí senátoři podpořili náhradní výživné i digitalizaci důchodů
Zpět

Lidovečtí senátoři podpořili náhradní výživné i digitalizaci důchodů

Přidáno 18. 10. 2023
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Senátorky a senátoři z klubu KDU-ČSL a nezávislí dnes zvedli ruku pro návrh na prodloužení náhradního výživného o další dva roky. Novela nyní putuje k případnému podpisu prezidenta republiky. Pokud hlava státu podpoří také zákon umožňující digitalizaci žádostí o důchod, od prosince nebude nutné kvůli penzi chodit na úřad.

Náhradní výživné vyplácí úřad práce ve výši až 3 000 korun měsíčně, a to samoživitelkám či samoživitelům, kteří marně vymáhají peníze od bývalých partnerů soudní cestou. Původně mělo náhradní výživné fungovat jen dva roky. Ministerstvo práce a sociálních věcí ho ovšem prodloužilo na čtyři roky, tedy až do července 2025.

Každý měsíc teď náhradní výživné pobírá přibližně 10 tisíc dětí. Věřím, že to je dobrá zpráva pro samoživitelky a samoživitele, kteří čelí obtížím při soudním vymáhání stanoveného výživného,“ komentoval výsledek projednávání předseda senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí Josef Klement (KDU-ČSL).

„Pokračování této formy pomoci i v následujících dvou letech má zásadní význam pro rodiny, které se ocitly v obtížné situaci, kdy jeden z rodičů neplní svou vyživovací povinnost. Pro vládu představuje podpora této zranitelné skupiny obyvatel jednu z priorit, což je patrné i z našeho programového prohlášení,“ zdůraznil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Záleží nám na tom, abychom v maximální míře podporovali rodiče. Proto jsme v našem klubu tuto novelu podpořili,“ dodala senátorka Ivana Váňová (KDU-ČSL).

Digitalizace státní služby pokračuje

„Novela, kterou senátoři rovněž podpořili, zavádí možnost podat žádost o důchod zcela on-line, a to jak o důchod starobní, tak třeba invalidní. Stejně tak umožňuje žádost o změnu výplaty, když se dotyčnému zhorší nemoc, zvýší stupeň invalidity a podobně,“ říká předsedkyně senátního sociálního výboru Miluše Horská.

kategorie Tiskové zprávy