KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Lidovečtí poslanci umožnili správné fungování e-očkovacího průkazu
Zpět

Lidovečtí poslanci umožnili správné fungování e-očkovacího průkazu

Přidáno 20. 9. 2023
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Digitalizace zdravotnictví znamená větší pohodlí pro pacienty a méně práce pro lékaře. Samotné zavedení e-očkovacího průkazu na konci roku 2021 bylo počátečním krokem. Až pozměňovací návrh poslanců KDU-ČSL ale dokázal systém zlepšit tak, že jej aktuálně využívá 5800 lékařů a jejich počet neustále roste. ÚZIS, který má e-očkovací průkaz ve své gesci, se také díky němu dostává k nejaktuálnějším datům o proočkovanosti.„Do spuštěné aplikace e-očkování je nyní zapojeno 5800 praktických lékařů pro děti a dorost, praktických lékařů či lékařů z očkovacích center. Od začátku roku je nahlášeno 2,1 milionu očkovacích dávek. Takto rychlý pokrok zajistil poslanecký pozměňovací návrh, který poskytl nezbytné pravomoci Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Tím jsme uskutečnili v digitalizaci očkování klíčový a velmi rychlý posun. Věřím, že digitalizace je jednou z klíčových cest, jak do budoucna udržet současnou kvalitu a dostupnost českého zdravotnictví. I zde platí, že by měla obíhat data, nikoliv pacient,“ řekl Tom Philipp (KDU-ČSL), místopředseda výboru pro zdravotnictví poslanecké sněmovny.

„Vždy mám velikou radost, když se nový projekt podaří vyladit podle potřeb těch, kteří ho budou používat. Přesně takovým projektem je e-očkovací průkaz, který jsme dnes představili. Já doufám, že se pro všechny stane běžnou součástí života. V tuto chvíli musíme říct, že máme dobré odezvy také od lékařů. I přesto, že více než 50 % dětských lékařů jsou ve věkové kategorii 65+, se zapojili s vervou a ničeho se nezalekli. Elektornizace ve zdravotnictví je totiž něco, co nás může posunout dále,” řekla na úvod konference poslankyně KDU-ČSL a členka zdravotního výboru Poslanecké sněmovny PČR Romana Bělohlávková.

„Ministerstvo zdravotnictví plně podporuje e-očkovací průkaz tak, aby data o očkování byla přístupná i občanům, například za účelem obnovy očkování proti tetanu. Tento projekt nám pomáhá přecházet od teoretických úvah až k reálnému provedení a díky tomu výrazně zlepšujeme kvalitu dat. Na základě těchto dat můžeme hodnotit efektivitu systému a pozorovat jeho zlepšení a zároveň připravíme i sady opendat pro odbornou veřejnost. Jsem za to velmi vděčný," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.

„Díky novému systému `real time` hlášení se již nebudeme muset opírat pouze o retrospektivní administrativní data a získáme tak přesné informace o proočkovanosti. Aktuálně nás hodně zajímají čísla, která se týkají nemoci COVID-19. Proočkovanost 1. dávkou je u nás 75 %. U druhé dávky očkování je ale číslo vakcinovaných značně nižší. Z dat podzimu 2022 je zřetelné, že efekt vakcín u seniorů byl značný. Zejména tito lidé, často s chronickým onemocněním, jsou rizikoví pacienti a končí s těžkým průběhem v nemocnici. Letos na podzim pozorujeme nižší zájem o vakcinaci, ale doufáme, že se to ještě zvedne. Naší cílovou skupinou jsou více než dva miliony potenciálně zranitelných lidí, kteří by měli být očkování proti COVID-19. Velice aktuální je také očkování proti chřipce. Nejlepším obdobím pro očkování je říjen, případně listopad, a rád bych upozornil na to, že očkování proti chřipce je pro seniory hrazeno. Bohužel, proočkovanost v ČR je dlouhodobě stejná, nepřesahuje 30 %, tedy ve srovnání s ostatními západními státy jsme na chvostu a je před námi velká výzva.” řekl Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotních informací a statistik ČR.

kategorie Tiskové zprávy