KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Lidovečtí ministři našli na svých resortech úspory za téměř 10 miliard korun
Zpět

Lidovečtí ministři našli na svých resortech úspory za téměř 10 miliard korun

Přidáno 9. 2. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Vláda Petra Fialy v návrhu rozpočtu na tento rok snížila schodek pod 280 miliard korun. Cílem ministerstev práce a sociální věci, zemědělství a životního prostředí bylo najít takové úspory, které se co nejméně dotknou lidí a koncových uživatelů dotací. Škrty se tak nedotknou například sociálních služeb nebo příjemců dotací Nová zelená úsporám.

Resort práce a sociálních věcí (MPSV) dokázal na svém rozpočtu najít úsporu téměř 6 miliard korun. Škrty se dotknou zejména provozních a investičních výdajů, kde resort ušetří 1,05 mld. korun, z toho 606 milionů hodlá úřad uspořit v rámci provozních a kapitálových výdajů na ICT. 
 
Plánované škrty se ale nikterak nedotknou sociálních služeb. „Prioritou je využití dotací pro investice v sociální oblasti, na které máme pro rok 2022 vyhrazeno 1,3 miliardy korun z Národního plánu obnovy,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) s tím, že investiční dotace na výstavbu a rekonstrukci zařízení sociálních služeb budou hrazené z nespotřebovaných prostředků z minulých let. „Konkrétně se jedná o 1,9 miliardy korun,“ dodal Jurečka. Bezmála půl miliardy pak dosahuje úspora související s prosincovým rozhodnutím vlády nenavyšovat tarify ve veřejné sféře. 
 
Na základě aktualizované makroekonomické predikce navíc MPSV očekává další snížení nezaměstnanosti. Trend poklesu výdajů na podpory v nezaměstnanosti pokračuje a měsíčně jde přibližně o 100 mil. korun. „Obdobné očekávání máme u vyplácení náhradního výživného, kde míříme k úsporám ve výší 680 milionů korun,“ vysvětlil ministr. 

Ministerstvo zemědělství (MZE) navrhlo úspory ve svém rezortu pro rok 2022 v celkové výši téměř 3,5 miliardy korun. Resort ušetří část financí například na platech a na provozních výdajích nejen ministerstva, ale i podřízených oblastí. Dále také uspoří v oblastech, ve kterých je dost financí z minulých let a na které přispívá dotacemi i Evropská unie. „Je pro nás zásadní, aby se úspory nedotkly zemědělců a aby byla vždy zajištěna výplata dotací,“ uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) s tím, že krácena nebude ani výše výdajů na výzkumnou činnosti. 
 
Další úspora téměř 2,5 mld. korun se současně promítne i do výhledu rozpočtu na rok 2023 a 2024. „Bylo pro mě prioritou, aby se úspory nedotkly zemědělských národních dotací, které budou vypláceny v plné výši 5 mld. korun, což je nesmírně důležitá podpora pro zemědělce a sektory zasažené krizí. Úspory zásadně nezasáhnou ani do oblasti vody a lesnictví, jelikož ohled na klimatickou změnu a zlepšení stavu naší krajiny a přírody jsou pro nás prioritou,“ uvedl ministr Nekula.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) přišlo s celkovými úsporami ve výši více než 682 milionů korun. Nejvíc resort uspoří na provozu a na národních programech. Zde se však úspora bude týkat pouze některých dotovaných oblastí, jak zdůrazňuje ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL): „Snížení částky v národních programech se nedotkne podkategorií, z nichž čerpají třeba záchranné stanice pro handicapovaná zvířata. Navíc se pro národní programy vynasnažíme maximálně využít zdrojů, jakým je Národní plán obnovy. Nevyhnuli jsme se bohužel ani programu Nová zelená úsporám. Zde se ale krácení nedotkne žadatelů, tedy především rodin snažících se uspořit energie,“ upřesnila ministryně s tím, že program využije svých rezerv. Úspory hledal resort životního prostředí i v oblasti provozních nákladů jako např. prostředků na materiál, oprav a údržby, v oblasti služeb.  

„Jak jsme slíbili před volbami, tak dnes činíme. Schodek státního rozpočtu dostaneme pod 300 miliard korun. Jsem rád, že lidovci stojí u konce nehospodárné politiky, kterou razil předchozí kabinet. Zároveň bych rád připomněl, že je to právě KDU-ČSL, která je sociálním svědomím této vlády,“ uvedl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. „Právě proto mohou senioři v druhé polovině roku počítat s mimořádnou valorizací důchodů a domácnosti, kterých se dotkla energetická chudoba, mohou i nadále žádat o příspěvek na bydlení, který jim s vysokými účty za energie pomůže,“ dodal na závěr Jurečka. 

kategorie Tiskové zprávy