KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Lidovecký senátor Patrik Kunčar: Jsme pro rychlé začlenění Švédska a Finska do NATO
Zpět

Lidovecký senátor Patrik Kunčar: Jsme pro rychlé začlenění Švédska a Finska do NATO

Přidáno 10. 8. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Senátorky a senátoři z klubu KDU-ČSL a nezávislí dnes na plénu Senátu hlasovali pro vstup Švédska a Finska do Severoatlantické aliance (NATO).

„Vstup obou těchto zemí do NATO jasně podporujeme. Od jejich přístupu k zajištění bezpečnosti se navíc máme co učit,“ vysvětlil pozici senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí senátor Patrik Kunčar. Jako příklad uvedl Finsko, které má nejdelší společnou hranici s Ruskem ze všech zemí EU.

Kunčar, který je místopředsedou výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, vyzdvihuje především rychlou schopnost Finska aktivovat zálohy. „Finsko má sice asi polovinu obyvatel oproti naší zemi, ovšem platí zde všeobecná branná povinnost. Mají zhruba stejný počet aktivních vojáků jako my, ale na rozdíl od nás jsou schopni ve velmi krátké době povolat aktivní zálohy v řadách několika stovek tisíc vojáků díky dlouhá léta budovanému masivnímu obrannému systému a další stovky tisíc záložníků,“ popisuje Kunčar.

Podle Kunčara by proto tato finská zkušenost mohla být inspirativní i pro Českou republiku, která se teprve v současnosti chystá zavést registr branců a zmodernizovat systém aktivní zálohy.

Kunčar dále vyzdvihl také finský vzdělávací systém, který podporuje obranyschopnost země také tím, že učí děti již od útlého věku rozpoznávat dezinformace. I v tom by podle senátora Finsko mělo být pro Českou republiku velkou inspirací.

kategorie Tiskové zprávy