KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Lidovecký senátor Kantor: Posilujeme chráněné označení původu českých produktů
Zpět

Lidovecký senátor Kantor: Posilujeme chráněné označení původu českých produktů

Přidáno 29. 6. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Senátorky a senátoři z klubu KDU-ČSL a nezávislí dnes jasně podpořili zákon o ochraně označení původu, který nově upravuje právní ochranu originálních českých potravinářských produktů.

Jde o produkty, jejichž výroba je ve všech stádiích spjata s určitou lokalitou nebo regionem. Tato norma slaďuje národní legislativu s právem EU při ochraně jejich zeměpisného označení.

„Jde například o pravé olomoucké tvarůžky nebo pardubický perník. Letos na podzim by měla oslabit jejich ochrana na základě národních pravidel,“ popisuje současný stav, místopředseda senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí Lumír Kantor. „Tato norma, kterou jsme dnes na plénu Senátu přijali, nyní zajistí právní kontinuitu ochrany, která je pro originální české produkty, vyráběné v našich regionech, naprosto zásadní,“ doplnil senátor Kantor.

Podle jeho slov je třeba i touto cestou chránit zájmy a především produkty českých zemědělců, výrobců potravin a také řemeslných výrobků. „Nezapomínejme taky na to, že právě díky rozšiřování mezinárodního systému ochrany a registrace zeměpisných označení se objevují i nové příležitosti pro vývoz tradičních českých potravinářských produktů,“ uzavírá senátor Kantor.

V Česku dosud upravoval problematiku označení původu a zeměpisných označení právě zákon č. 452/2001 Sb. V srpnu 2020 schválila vláda návrh novely zákona, kterou se stávající vnitrostátní právní úprava přizpůsobuje příslušnému nařízení Evropského parlamentu a Rady EU o opatřeních Unie po jejím přistoupení k Ženevskému aktu. Tento zákon je nyní novelizován, novela putuje k podpisu prezidentovi republiky.

kategorie Tiskové zprávy