KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Lidovecké MPSV pokračuje v digitalizaci resortu. V Klientské zóně Jenda nově vyřídíte online další d
Zpět

Lidovecké MPSV pokračuje v digitalizaci resortu. V Klientské zóně Jenda nově vyřídíte online další dvě dávky.

Přidáno 14. 12. 2023
Ilustrační foto
ministerstvo práce a sociálních věcí a KDU-ČSL

Nejen rodičovský příspěvek, ale nově také příspěvek na bydlení a přídavek na dítě vyřídí klienti pohodlně z domova prostřednictvím Klientské zóny Jenda. Nejčastější forma pomoci domácnostem se tak stává dostupnější. Žádosti jsou nyní plně digitální nejen pro klienty, ale i pro Úřad práce ČR. Zaměstnanci nic nepřepisují ani netisknou, všechno funguje digitálně. Online lze od prosince žádat také o důchody, a to přes internetovou službu ePortál ČSSZ.


Žadatel o starobní, vdovský, vdovecký, sirotčí či invalidní důchod se do ePortálu přihlásí velmi jednoduše. Jedinou podmínkou je vlastní elektronická identifikace, například v podobě eObčanky nebo bankovní identity.  U běžné žádosti bez výrazných komplikací trvá celý proces méně než deset minut, po odeslání žádosti navíc obdrží zájemce obratem potvrzení o jejím přijetí. Jestliže by klient potřeboval s vyplněním žádosti pomoc, bude mít v rámci internetového rozhraní možnost objednat se na online schůzku s odborným pracovníkem ČSSZ. Pro seniory, kteří internet nepoužívají, však samozřejmě zůstane zcela zachována možnost požádat o důchod osobně na OSSZ.

O rodičák, příspěvek na bydlení a přídavek na dítě mohou prostřednictvím Jendy žádat všichni, ať už zaměstnanci nebo OSVČ. „Přišli jsme s komplexním řešení pro vyřizování dávek online. Klientská zóna Jenda má mnoho funkcí, které zjednoduší klientům jednání s úřadem. Lidé tak nejen že mohou podat žádost, ale mohou sledovat její stav a hlásit změny. Také je v Jendovi možné doložit čtvrtletní příjmy nebo náklady na bydlení. Tuto možnost mohou využít i ti, kteří žádost podali již dříve na pobočce ÚP. Děláme všechno proto, aby klient v budoucnu vyřešil všechny svoje záležitosti online a na pobočku vůbec nemusel,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Klientská zóna Jenda umožňuje vyřídit žádosti o dávky jednoduše a bez nutnosti návštěvy úřadu. Začala fungovat loni, kdy skrze ni bylo možné požádat o jednorázový příspěvek 5 000 korun na dítě. Tuto možnost využilo téměř 600 tisíc domácností. Od letošního srpna mohou klienti přes Jendu vyřídit rodičovský příspěvek. Online žádost o rodičák dnes využívá více než polovina žadatelů. Nově jsme do Jendy přesunuli další dvě dávky státní sociální podpory – příspěvek na bydlení a přídavek na dítě.

Každý, kdo podal svou žádost o rodičovský příspěvek online prostřednictvím Klientské zóny Jenda, dostal po odeslání žádosti možnost vyplnit dotazník, který se nezaměřuje jen na zjišťování spokojenosti, ale také na reálné požadavky na zlepšení či stížnosti. Dotazník vyplnilo více než 8 000 klientů, kteří ohodnotili online žádost známkou 1,4 (klasifikace jako ve škole 1 až 5). V otevřené otázce pak dostali možnost rozepsat, co by v žádosti změnili, případně co jim dělalo při vyplnění žádosti problém. „Dostali jsme skutečně pozitivní odezvu, většina klientů byla velice spokojena a na žádosti by vůbec nic nezměnila. Další nám ale dali cenný feedback, díky kterému jsme pak u vytváření nových žádostí o přídavek na dítě a příspěvek na bydlení dávali pozor například na srozumitelnost formulací, které u rodičáku některým žadatelům přišly složité,“ uvedl vrchní ředitel sekce informačních technologií MPSV Karel Trpkoš.

Do budoucna se počítá s dalším rozšiřováním klientské zóny tak, aby umožnila klientům řešit všechno potřebné z domu bez nutnosti návštěvy úřadu. V roce 2024 plánujeme převést do Jendy například agendu zaměstnanosti. V rámci digitalizace nás následující roky čeká řada větších nebo menších projektů. Abychom mohli všechny naše ambice v této oblasti realizovat, je potřeba posílit personální kapacity IT MPSV. Proto jsme spustili nový náborový web budutoho.mpsv.cz, který má za cíl motivovat IT experty ze soukromého sektoru, aby se připojili k týmu MPSV a pomohli tak svými schopnostmi a dovednostmi posouvat státní správu dál.

kategorie Tiskové zprávy