KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Lidovci ukazují na nelogičnost zpřísnění vládních opatření
Zpět

Lidovci ukazují na nelogičnost zpřísnění vládních opatření

Přidáno 31. 1. 2021
Ilustrační foto
Tisková zpráva
Zatímco v České republice jsou zpřísňována opatření proti šíření nemoci COVID-19, v sousedním Polsku fungují v omezeném režimu obchody, knihovny i třeba služby kadeřníka nebo kosmetičky. Není proto divu, že čím dál více Čechů tohoto jezdí za polské hranice využít. Upozornili na to dnes představitelé lidovců, podle kterých řada opatření, kdy jsou zcela zavřeny obchody nebo kadeřnictví, nemá v polském pohraničí příliš smysl.
Je veřejným tajemstvím, že řada lidí v pohraničí se novým vládním opatřením směje. Na české straně máte zavřené obchody a kadeřnictví, stačí však přejet polské hranice a nakoupíte dětem a sobě vše, co potřebujete. A ještě se můžete nechat normálně ostříhat,“ vysvětluje europoslanec Tomáš Zdechovský, podle kterého dnes například hranice mezi Náchodem a městem Kudowa Zdroj neexistuje.

Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky by se mohla česká vláda v Polsku v mnohém inspirovat, protože očividně řada věcí v sousední zemi funguje a nedochází k takovému šíření nákazy koronaviru jako u nás.

Po Taiwanu, Jižní Koreji a dalších zemích tu tak máme i přímo vedle zemi, kde bychom se měli inspirovat, jak situaci řešit. Češi by tak nemuseli riskovat a přejíždět hranice kvůli koupi bot starším dětem, což u nás momentálně jde jen obtížně a neprakticky přes internet,“ doplňuje Jurečka s tím, že lidovci v minulosti vládě také opakovaně navrhovali, aby v MHD byl povinný respirátor, což je opatření zavedené lidovci v Rakousku.

Stejná praxe i na Těšínsku

U nás s nadsázkou říkáme, že kdo chce, aby se u nás nakupovalo a očkovalo jako v Polsku, musí jet do Polska. My to naštěstí máme jen pár metrů přes most, takže stačí negativní test, a když se vejdeme do 12hodinového limitu, stihneme i kadeřnici bez karantény,“ přibližuje situaci Markéta Vyvlečková z Českého Těšína a doplňuje, že v Polsku fungují všechny druhy obchodů a některé služby pro každodenní život, tedy např. kadeřnické i kosmetické. Povinné jsou však dezinfekce, roušky, rozestupy a omezení 1 osoby na 15 m2 prostoru obchodu.

Lidovci vládě opakovaně navrhli pomoc s chytrou karanténou a vyslali své odborníky do krizového štábu. Opakovaně každý týden s koaličními kolegy z TOP09 nebo ODS představují své návrhy na řešení současné situace v rámci AntiCovid týmu.
kategorie Tiskové zprávy