KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Lidovci striktně odmítají tvrzení Jana Hamáčka, že by Josef Lux volil sociální demokracii
Zpět

Lidovci striktně odmítají tvrzení Jana Hamáčka, že by Josef Lux volil sociální demokracii

Přidáno 7. 10. 2021
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

KDU-ČSL i Věra Luxová striktně odmítají včerejší výrok předsedy ČSSD Jana Hamáčka o tom, že by Josef Lux volil sociální demokracii. Uvedl to při závěrečných slovech předvolební debaty lídrů na ČT24, během kterých vyzval lidovce, aby nevolili koalici SPOLU, ale dali hlas ČSSD a současně poukázal na to, že by jejich bývalý dlouholetý předseda Josef Lux udělal totéž.

Na jeho slova na Twitteru okamžitě reagoval předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, který jeho tvrzení odmítl slovy, že „Josef Lux nikdy nesouhlasil s rozparcelováním ČR mezi Zemana a Klause opoziční smlouvou, proto inicioval vznik Čtyřkoalice, koalice, která tomu čelila! Určitě by @CSSD nevolil a už vůbec ne tu, která tady ničí naši zemi společně s komunisty a estébákem!“

Proti slovům Hamáčka se současně důrazně ohradila i Věra Luxová, vdova po bývalém lidoveckém předsedovi Josefovi Luxovi. Výrok Jana Hamáčka v živém vysílání na České televizi těsně před volbami jí i její rodinu velmi pobouřil. „Důrazně odmítám tvrzení pana Hamáčka, že by můj manžel Josef Lux volil ČSSD. Já i moje rodina aktivně podporujeme koalici SPOLU a jako hrdí členové KDU-ČSL vyzýváme všechny lidovce k volbě koalice SPOLU. Program koalice SPOLU je postaven na modelu sociálně tržního hospodářství, který můj manžel vždy podporoval,“ uvedla v prohlášení, které obratem zaslala předsedovi lidovců.

Marian Jurečka vzápětí dodal, že argumentace použitá Janem Hamáčkem v debatě na ČT byla hodně za hranou férové diskuse. Poukázal na výše uvedené vyjádření paní Věry Luxové a vyzval předsedu ČSSD k omluvě. 

Josef Lux byl jednou z největších postav české politiky 90. let, který z KDU-ČSL udělal respektovaného a důstojného partnera vládních stran, on sám působil jako vicepremiér a ministr zemědělství. V roce 1998 opustil ze zdravotních důvodů politickou scénu a v závěru roku 1999 své nemoci podlehl, jeho odkaz ve straně však i po dvaceti letech žije dál.

kategorie Tiskové zprávy