KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Lidovci si připomněli 75. výročí Pražského povstání a konec druhé světové války
Zpět

Lidovci si připomněli 75. výročí Pražského povstání a konec druhé světové války

Přidáno 5. 5. 2020
Ilustrační foto
tisková zpráva

Lidovci si v úterý přípomněli 75. výročí Pražského povstání, které vedlo k ukončení bojů 2. světové války v tehdejším Československu. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka společně s Janem Wolfem, zastupitelem hlavního města Prahy (KDU-ČSL), uctili památku obětí Pražského povstání před budovou Českého rozhlasu na Vinohradské třídě.

Pražské povstání vypuklo ráno 5. května 1945 a byly do něj zapojeny desítky tisíc Pražanů. Tisíce z nich položily za svou vlast životy. Je nepochopitelným paradoxem dějin, že vojenský velitel tohoto povstání, generál Kutlvašr, nemá dodnes v Praze důstojný památník, odpovídající jeho významu. Kdo jiný by měl mít v Praze sochu, když ne velitel povstání, na které mohou být Pražané a celý český národ právem hrdi?" řekl při příležitosti 75. výročí Pražského povstání předseda lidovců Marian Jurečka.

Nejde však v tento den jenom o připomínku hrdinství účastníků povstání. Jde také o připomenutí toho, jak hanebně se k mnohým z nich jejich vlastní stát pod pozdější komunistickou nadvládou zachoval.
Například sám generál Kutlvašr se po válce stal vězněm komunistického režimu. Další z velitelů povstání, generál Slunečko,byl po propuštění z vazby degradován na vojína a nuceně vystěhován z Prahy. A tak bylo by možné pokračovat dále," uvedl Jan Volf.

Lidovci vyzvali Poslaneckou sněmovnu, aby minutou ticha uctila památku účastníků Pražského povstání, jakož i všech válečných hrdinů, kteří přes jejich službu vlasti komunistický režim perzekvoval, ať už bojovali na domácí, na západní či na východní frontě.

kategorie Tiskové zprávy