KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy KDU-ČSL představila balíček opatření na pomoc ekonomice
Zpět

KDU-ČSL představila balíček opatření na pomoc ekonomice

Přidáno 21. 4. 2020
tisková zpráva

Česká republika aktuálně čelí pandemii koronaviru Covid-19, která má vedle dopadů zdravotních i výrazné dopady hospodářské a sociální. Lidovci považují opatření vlády směřující ke kompenzaci těchto důsledků za nedostatečné. Proto tímto návrhem upravují parametry některých mimořádných vládních zákonů a zároveň navrhují opatření, kterými stát může stabilizaci ekonomiky pomoci.

Lidovecký balíček opatření na pomoc ekonomice bude mít příznivé dopady na podnikatelské prostředí v České republice. „V době mimořádné krize ulehčuje podnikatelům v oblasti placení DPH, silniční daně a náhrady mzdy; přispívá jim taktéž na nájmy uzavřených provozoven. Zákon podporuje také další skupiny obyvatel, a to tzv. pendlery, osoby zaměstnané na DPP či DPČ a osoby samostatně výdělečně činné, které jsou zároveň zaměstnané,“ představil balíček opatření na tiskové konferenci předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.
 
Lidovecký balíček opatření zahrnuje:

  • Zvýšení ošetřovného ze 60 % na 80 % vyměřovacího základu, a to zpětně k 11. březnu

  • Odložení termínu splatnosti DPH za daňové období roku 2020 o jeden rok

  • Zrušení silniční daně pro letošní rok

  • Po stanovenou dobu hradí nemocenskou stát již od prvního dne karantény namísto náhrady mzdy placené zaměstnavatelem

  • Kompenzační bonus pro OSVČ, které jsou zároveň zaměstnané (250 korun denně), pendlerům (500 Kč denně), osobám zaměstnaným na DPP a DPČ (300 Kč denně) a malým a středním podnikatelům – právnickým osobám (70% z denního nájmu provozovny až do výše 3000 Kč denně).

  • Při využití ochranné doby hradí úvěrovaný, ať už spotřebitel či podnikatel, pouze polovinu sjednaného úroku, nejvýše však 9 % (repo sazba zvýšená o 8 procent)


Předseda poslaneckého klubu Jan Bartošek předkládá pozměňovací návrh, aby podnikatelé odváděli DPH jen z proplacených faktur. „Bavím se s podnikateli a říkají mi, že mají řadu neproplacených faktur, ale DPH z nich odvádět musí. Každý podnikatel počítá každou korunu, aby mohl rozjet svou ekonomickou činnost. Místo toho bude peníze odvádět stát - ber, kde ber," řekl místopředseda lidovců.

Lidovci dlouhodobě upozorňují vládu na témata, která jsou velmi důležitá a musí se okamžitě řešit. Jedním z nich je obnovení plánovaných zdravotních výkonů. „Jsme svědky toho, že nám volají desítky pacientů a jsou zmatení, jestli teda už platí ty plánované operace. Ministerstvo zdravotnictví by tady mělo mluvit jednotným, jasným jazykem, aby pacienti nebyli zmatení," uvedl lékař a poslanec Vít Kaňkovský.

kategorie Tiskové zprávy