KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy KDU-ČSL chce rychlejší a plošnější podporu lidí a firem. Přichází s balíčkem legislativních opatření
Zpět

KDU-ČSL chce rychlejší a plošnější podporu lidí a firem. Přichází s balíčkem legislativních opatření

Přidáno 16. 4. 2020
Ilustrační foto
tisková zpráva

Lidovci vyzývají vládu k větší, plošnější a rychlejší pomoci lidem a firmám, kterým kvůli pandemii COVID-19 výrazně poklesly příjmy. „Stát musí v situaci, která je nejhorší od 2. Světové války, vytvořit záchrannou plachtu a nenechat tak české občany ve štychu,“ uvedl na tiskové konferenci předseda KDU-ČSL Marian Jurečka s tím, že takovou podporu nabídlo svým lidem například Rakousko. Lidovci proto přichází s balíčkem legislativních opatření, který mimo jiné podporuje lidi pracující na DPP a DPČ, OSVČ na vedlejší činnost nebo pendlery, kteří nemohou jet do zahraničí.

Podle Jurečky by se vláda měla urgentně zabývat otázkou rychlejšího vyřizování finanční pomoci zasaženým lidem a firmám. Účinný model pomoci má například Velká Británie, která poskytuje peníze na základě žádostí z minulých daňových přiznání. „Ve Velké Británii do tří dnů poskytnou úvěr do výše jednoho kvartálního obratu a až následně řeší další administrativní kroky, jestli to bude pomoc dotační, trvalá nebo forma bezúročného úvěru,“ řekl šéf lidovců s tím, že zná příběhy mnoha podnikatelů, kteří zažádali stát o pomoc, ale do této chvíle se odpovědi nedočkali. „Musíme si uvědomit, že tito lidé musí platit své závazky, živí své rodiny, proto apeluji na vládu, aby ten přístup zjednodušila a zrychlila.“

Lidovci proto připravili balíček legislativních opatření, který myslí na nejvíce ohrožené skupiny lidí. Řadu z těchto opatření navrhovali už na minulých jednáních Poslanecké sněmovny. Vedle návrhu na navýšení ošetřovného na 80 procent vyměřovacího základu, pomoci lidem na DPP a DPČ, OSVČ na vedlejší činnost chtějí lidovci do hry vrátit také „eseróčka“. „Jsou to malé firmy, které často nemají zaměstnance. Pro majitele, jednatele v těchto firmách je to jediný zdroj obživy,“ uvedl Jurečka, podle kterého na ně stát vůbec nepamatuje. V otázce pendlerů, kteří jsou nyní také bez jakýchkoliv příjmů, pak navrhují lidovci stejnou podporu jako pro OSVČ.
 
Lidovci také navrhují kompenzaci nákladů na nájemné ve výši 70 procent subjektům, které musely zavřít z důvodu koronavirových opatření. „Obrací se na mě spousta firem z oblasti obchodu, služeb, gastrosektoru, které uvádí, že vytrvají v podnikatelské činnosti podle toho, jestli jim stát pomůže s kompenzací nákladů na nájemném,“ okomentoval Jurečka.
 
Aktuálně stanovenou délku kurzarbeitu je podle lidovců nutné prodloužit na šest měsíců. Firmy nedokážou obnovit výrobu během dvou měsíců, mnoho z nich ztratí zakázky. „Je potřeba, aby stát vytvořil plachtu, aby tito lidé o svou práci nepřišli," doplnil Jurečka. Podle něj by měl stát také garantovat finanční kompenzace živnostníkům, které budou mít zavřené své podniky i po 30. dubnu. „Podnikatelé by v tomto případě měli vědět, jakou částku od státu dostanou."

V otázce nájemného bydlení vidí lidovci smysl v úpravě parametrů sociální bytové politiky. Je důležité, aby lidé, kteří řádně pracují, ale poklesly jim příjmy, mohli své závazky za nájemné bydlení zaplatit a neocitli se tak v situaci, že o své bydlení přijdou," dodal předseda KDU-ČSL.

Jurečka chce po vládě, aby představila plán masivních investic do nových oborů, které mohou naši ekonomiku rychle a zásadně nastartovat. Jedním z perspektivních oborů jsou například nanotechnologie.

kategorie Tiskové zprávy