KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Lidovci představili soubor praktických kroků, které mají zmírnit dopady regulací v boji s koronavire
Zpět

Lidovci představili soubor praktických kroků, které mají zmírnit dopady regulací v boji s koronavirem

Přidáno 12. 3. 2020
Ilustrační foto
Tisková zpráva

KDU-ČSL souhlasí se zavedením nouzového stavu, který ve čtvrtek po 14. hodině vyhlásila vláda. Pro KDU-ČSL je důležité zajistit především bezpečnost všech lidí v České republice. Lidovci představili soubor praktických kroků, které mají zmírnit dopady regulací v boji s koronavirem.

KDU-ČSL apeluje na vládu, aby uzavřela také mateřské školky, ve kterých se pohybuje velký počet osob (rodiče i prarodiče) a hrozí tak další šíření koronaviru.

KDU-ČSL je připravena pomoci s řešením, které se týká poměrně složité situace rodičů, kteří musí být doma se svými malými dětmi. Dlouhodobě poukazuje na to, že ošetřovné ve výši 60 procent nestačí. Rodiče budou muset v polovině příštího měsíce platit účty a ty nepoklesnou o 40 procent. KDU-ČSL proto apeluje na vládu, aby se prodloužila lhůta devíti dnů a aby se navýšila spodní hranice ošetřovného z 60 procent na 100 procent.

KDU-ČSL podporuje rozšíření ošetřovného i na OSVČ, protože mimořádné dávky v hmotné nouzi mají dlouhý administrativní proces a budou zatěžovat státní aparát. Lidovci chtějí, aby se ošetřovné rozšířilo i na živnostníky, kteří musí zůstat s dětmi doma.

KDU-ČSL vybízí k podpoře ze strany státních institucí a veřejného sektoru, aby lidé, kteří nejsou nezbytně nutní pro chod ekonomiky a firem, mohli pracovat z domova („home office“).

Vláda by měla soukromému sektoru, firmám, živnostníkům garantovat pomoc i nad rámec těch opatření, která už byla zveřejněna. Vláda musí zajistit fungování ekonomiky a dostatek peněz pro rodiny a kompenzace pro podnikatele. Je důležité, aby se ČR nepropadla do hluboké krize. Lidovci jsou proto připraveni se s vládou bavit o výši dluhu státního rozpočtu v tomto roce. Ekonomika se nesmí zastavit. Vládní rozpočtová rezerva na tyto kompenzace nebude stačit.

KDU-ČSL apeluje na veřejnoprávní média, aby během mimořádného opatření, kdy děti nechodí do školy, upravila svůj program tak, aby podpořila vzdělávání dětí z domova.

KDU-ČSL požaduje, aby státní zaměstnanci (hasiči, policisté, zaměstnanci úřadu práce a další) byli vybaveni dostatečnými ochrannými pomůckami, jako jsou například respirátory. Je důležité chránit jejich zdraví.

KDU-ČSL požaduje, aby lékaři a zdravotnický personál měl dostatečné množství ochranných pomůcek.

Poslanecký klub KDU-ČSL je připravený v rámci legislativního procesu projednat ve zrychleném čtení nezbytné právní úpravy zákonů, které pomohou rodinám řešit tuto mimořádnou situaci.

Pro KDU-ČSL je důležité hledat řešení také na evropské úrovni. KDU-ČSL souhlasí s vytvořením investičního fondu EU v hodnotě 25 miliard euro (640 miliard korun), který má za cíl zmírnit dlouhodobý ekonomický dopad současné pandemie. Finanční prostředky budou určeny pro malé a střední podniky, trh práce, zdravotnické systémy a další citlivé části ekonomiky.

kategorie Tiskové zprávy