KDU.breadcrumbs.homeAktuality Tiskové zprávy Lidovci požadují zákaz HHC a účinnější prevenci před užíváním drog především dětmi
Zpět

Lidovci požadují zákaz HHC a účinnější prevenci před užíváním drog především dětmi

Přidáno 7. 2. 2024
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Legální prodej HHC dětem považujeme za neakceptovatelný. Problémem však není jen tato látka, ale i všechny ostatní, které lze v dnešní době koupit volně v automatu, klidně ve škole. Proto požadujeme zákaz HHC minimálně do doby, než vznikne nová kategorie psychomodulačních látek. Ta zajistí, že stát dokáže pružně reagovat nejen na HHC, ale i jiné nové návykové látky. Umožní zakázat prodej mladistvým, přes internet či v automatech a stanoví jasná pravidla pro označování obalů podobně, jako je tomu například u cigaret. Lidovci požadují také celkové zlepšení prevence proti zneužívání návykových látek.

„Bohužel v České republice existují velmi nebezpečné látky, které může běžně koupit i dítě, a to dokonce v automatu třeba v blízkosti škol. Pro nás lidovce je nepřípustné, aby si naše děti ničily zdraví drogami. Jediné, co proti tomu stát může v současné době udělat, je zařadit danou látku na seznam návykových látek,“ říká první místopředseda lidovců a expert strany v oblasti protidrogové problematiky Jan Bartošek.

„Proto jako KDU-ČSL požadujeme, aby na základě podnětu ministerstva zdravotnictví došlo k urychlenému zařazení HHC na seznam návykových látek, a to minimálně do doby, než schválíme zákon, který vytvoří nový seznam psychomodulačních látek a přinese jasnou regulaci. Zajistí, že bude možné velmi jednoduše definovat škodlivou návykovou látku a zakázat její prodej přes internet či v prodejních automatech, a hlavně prodej mladistvým do 18 let. V prvé řadě ale Česká republika potřebuje efektivnější strategii prevence proti závislostem a předvídatelné financování. To vnímám jako největší úkol do budoucna,“ nastiňuje Bartošek řešení.

„Dnes existují u psychoaktivních látek dva extrémy – úplný zákaz, včetně trestní odpovědnosti a odnětí svobody, nebo naprosto volný trh. Nová kategorie vyplní mezeru mezi těmito extrémy. Jako lidovci prosazujeme řešení, které ochrání zejména zdraví našich dětí. Kategorie psychomodulačních látek zajistí zákaz prodeje v automatech, přes internet či mladistvým. Také nebude povolena reklama a obaly budou muset obsahovat jasné informace o účincích, dávkování či zdravotních rizicích. Produkty určené ke kouření zakážeme úplně,“ vyjmenovává místopředseda lidovců a zdravotnický expert strany Tom Philipp.

kategorie Tiskové zprávy