KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Lidovci požadují ochranu českých přepravců před protestujícími ve Francii
Zpět

Lidovci požadují ochranu českých přepravců před protestujícími ve Francii

Přidáno 27. 1. 2024
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Francie musí zajistit bezpečnost nejen tuzemských kamionových přepravců. Představitelé lidovců v této oblasti již učinili několik konkrétních kroků. Reagují tak na páteční incident, při němž francouzští protestující na jihu země u města Narbonne poškodili kamiony a zničili naložené zboží.

„Určitě nikdo Francouzům nebere právo demonstrovat. Ale ničit české kamiony a zboží je naprosto nepřípustné! Přepravcům vznikla škoda za miliony korun. To se na evropském trhu s volným pohybem zboží nesmí stávat. Proto jako lidovci žádáme, aby Francie okamžitě zajistila ochranu našich řidičů, kamionů a zboží českých firem. V kamionové přepravě v České republice pracuje okolo 30 tisíc lidí a my musíme zajistit jejich bezpečnost,“ apeluje europoslanec a člen předsednictva lidovců Tomáš Zdechovský.

„Útoky se často týkají zemědělské produkce. V důsledku tedy ohrožují nejen přepravce samotné, ale i české zemědělce a koncové zákazníky, jichž se ztráta zboží dotkne. Neprodleně jsem proto požádal svůj francouzský protějšek o intervenci u tamních bezpečnostních složek a o ochranu našich dopravců a zboží českých firem. Oceňuji, že jeho reakce přišla neprodleně,“ vysvětluje svůj postup ministr zemědělství Marek Výborný.

„Bohužel došlo k mnoha takovým naprosto nehorázným akcím a francouzské úřady dostaly příkaz okamžitě zakročit. Útok na majetek a lidi je ostudný. Týkal se nákladních vozidel z několika členských států. Mobilizovali jsme příslušné úřady, aby našly řešení a případem se nadále zabýváme,“ zareagovalo francouzské ministerstvo zemědělství.

kategorie Tiskové zprávy