KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Lidovci podpořili redefinici znásilnění. Ne prostě znamená ne
Zpět

Lidovci podpořili redefinici znásilnění. Ne prostě znamená ne

Přidáno 7. 2. 2024
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Poslanecká sněmovna dnes v prvním čtení podpořila novelu trestního zákoníku. Návrh obsahuje i tzv. redefinici znásilnění. Na celé změně se autorsky podílel také předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Aleš Dufek.

 

„Skoro dva roky jsme pracovali na tom, abychom změnili trestní zákoník. Dnes se konečně povedlo novelu dostat přes první překážku. Redefinice znásilnění je pro lidovce jasnou prioritou, a tak bylo jasné, že příslušný zákon podpoříme. Dlouhodobě se vymezujeme proti násilí na ženách a je tomu už dvacet let, kdy jsme stáli při vzniku institutu vykázání násilníka ze společné domácnosti. Musíme prostě dát jasně najevo, že když žena řekne ne, tak je to skutečně ne,” řekl ke schválení zákona předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Aleš Dufek.
 
Novela ale nemluví pouze o slovním odmítnutí. „Nesouhlas lze projevit nejen slovy, ale také pláčem, gestem, nebo obrannou pozicí, příp. tzv. ‚zamrznutím'. Počítá se také s tím, že oběť může být bezbranná, či jinak handicapovaná. I na takové případy úprava myslí. Za nás to jsou všechno změny, kterými vyjadřujeme podporu obětem násilí. Jsem rád za tento výsledek a věřím v to, že dáváme jako poslanci pozitivní vzkaz celé naší společnosti,” ukončuje Dufek.
 
Novela nyní putuje do druhého čtení a budou ji projednávat také příslušné výbory v Poslanecké sněmovně.

Konkrétně novela obsahuje tato opatření:

  • Redefinice znásilnění: Nově budou za trestný čin považovány jakékoli případy srovnatelné se souloží. Nemusí dojít k pohlavnímu styku.

  • Bezbrannost: Nově se za násilný čin považuje i znásilnění v případě, že je oběť v takovém fyzickém či psychickém stavu, že se nedokáže bránit. Za bezbranné je automaticky považováno dítě do dvanácti let.

  • Sexuální útok: Autoři novely vyčlenili takzvané „nepenetrační“ sexuální praktiky, aby se mohly lépe nastavit výše trestů pro jednotlivé skutky.

  • Sexuální nátlak: Nově zákon zohlední také případnou tíseň oběti. To znamená například v případě, kdy se oběť nebrání, protože jí to v minulosti nepomohlo, případně to dokonce situaci zhoršilo.

kategorie Tiskové zprávy