KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Lidovci po roce ve vládě: Schválená NZÚ light, zavedení výchovného a podpora potravinových bank
Zpět

Lidovci po roce ve vládě: Schválená NZÚ light, zavedení výchovného a podpora potravinových bank

Přidáno 17. 12. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Rok od jmenování vlády Petra Fialy se lidovcům na resortech podařila řada úspěchů. Ministerstvo práce a sociálních věcí pod vedením předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky zjednodušilo a zpřístupnilo například příspěvek na bydlení. Ministerstvu životního prostředí se povedlo připravit program Nová zelená úsporám light a pokrýt 50 tisíc střech solárními elektrárnami. Zcela zásadním úspěchem ministerstva zemědělství je Strategický plán Společné zemědělské politiky.

Resort práce a sociálních věcí zvýšil životní a existenční minimum, přídavek na dítě, sjednotil příspěvek na bydlení. Lidem se zdravotním postižením Marian Jurečka zvýšil příspěvek na mobilitu a zefektivnil práci lékařské posudkové služby. Podařilo se zvýšit příspěvky pro pěstouny a děti z náhradní rodinné péče. 
 
„U příspěvku na bydlení i u dalších dávek jsme v průběhu letošního roku zjednodušili administrativu, a zároveň jsme upravili podmínky tak, aby se pomoc dostala k většímu okruhu lidí, kteří ji skutečně potřebují. Finanční podporu je možné v mnoha případech vyřídit pohodlně z domova pomocí zjednodušeného online formuláře,“ připomněl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Nynější úprava příspěvku na bydlení narovnává podmínky, ať už z pohledu místa, kde rodina bydlí, tak i s ohledem na počet členů domácnosti. Zároveň zpřístupňujeme i další pomoc pro rodiny s dětmi a pro všechny, kteří se potýkají s existenčními problémy,“ dodal ministr.
 
Celkové představení důchodové reformy pak resort čeká v příštím roce, už nyní se ale řada věcí týkající se důchodů zavádí. „Lidoveckou vlajkovou lodí se stalo zavedení tzv. výchovného, které jsme prosazovali od roku 2018 a platit začne od 1. ledna. Bez potomků společnost nemá budoucnost, a proto se roky strávené výchovou dětí konečně docení i prostřednictvím penze,” uvedl ministra Jurečka. Cílem je ocenit zásluhy pečujících osob a zároveň paušálně kompenzovat snížení důchodu, které nastalo v důsledku kariérních výkyvů souvisejících s výchovou. Zároveň se od 1. ledna umožní zdravotnickým záchranářům a podnikovým hasičům odejít dříve do důchodu. Prominentům komunistického režimu pak důchod klesne. 

Fotovoltaika na 100 tisíc střech a dotace pro nejohroženější 
 
V letošním roce navíc ministerstvo práce a sociálních věcí společně s ministerstvem životního prostředí vytvořily program Nová zelená úsporám Light, který je určen pro nejohroženější domácnosti ve kterých žijí senioři nebo rodiny pobírající příspěvek na bydlení. NZÚ light nabídne finanční pomoc na snadno realizovatelné úpravy a částečné renovace rodinných domů až do výše 150 tisíc korun. Zateplení fasády, střechy, stropů, podlah i výměna oken a vchodových dveří přinesou okamžité snížení spotřeby energií na vytápění. Příjem žádostí startuje už 9. ledna, podrobnosti nejen k této pomoci pak najdete na webu zkrotimeenergie.cz. 
 
Za pouhý rok se podařilo instaloval na téměř 50 tisíc solárních elektráren na střechách domů. „Ve vládním prohlášení jsme se zavázali, že za 4 roky podpoříme 100 tisíc fotovoltaických systémů na střechách, po roce jsme téměř v polovině tohoto cíle,” řekl ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
 
Opomenout nelze ani Operační program životní prostředí a Operační program Spravedlivá transformace (OPST). První ze zmíněných projektů pomáhá obcím financovat například nové čistírny odpadních vod ale například i výstavbu energeticky úsporných veřejných budov. Z (OPST) pak míří přes 40 miliard finanční do transformačních projektů v Karlovarském, Moravskoslezském a Ústeckém kraji. 
 
V roce 2023 se ministerstvo životního prostředí zaměří na zjednodušení standardní NZÚ, bude podporovat rozvoj komunitní energetiky a proběhne další vlna kotlíkových dotací pro zranitelné domácnosti
  
MZe zajistilo finance pro zemědělce a omezilo plýtvání potravinami

Zcela zásadním úspěchem ministerstva zemědělství (MZe) je Strategický plán Společné zemědělské politiky. Do zemědělství v rámci společné zemědělské politiky tak půjde v příštích letech 200 miliard korun. Nejvýraznější změnou je zavedení podpory na prvních 150 hektarů ve výši 23 procent z celkové obálky určené na přímé platby zemědělcům. 

„Kvůli strategickému plánu byl na MZe vyvíjen obrovský tlak, který jsme ustáli. Nyní můžeme podpořit i malé a střední zemědělce. Evropská komise finální podobu již schválila. V EU jsme byli úspěšní na více frontách. Pan eurokomisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski naše předsednictví v zemědělské oblasti hodnotí jako jedno z nejlepších,“ vypočítává úspěchy ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Růst cen energií zapříčinil také zdražení potravin, avšak i díky mimořádné pomoci zemědělcům ve výši 831 milionů korun nehrozil ani nehrozí jejich nedostatek. Zemědělství bylo prvním sektorem našeho hospodářství, které přímou finanční pomoc dostalo. I přes těžké období nakonec zemědělský sektor jako celek skončí ve výrazném zisku.

V reakci na zhoršení finanční situace sociálně slabších skupin obyvatel jsme o 20 milionů korun posílili dotace pro potravinové banky. „Jejich cílem je snížit plýtvání potravinami a rozdělit zachráněné potraviny lidem na hranici hmotné nouze. Letos tyto organizace získají celkem 103 milionů korun, pro příští rok pak dokonce 113 milionů korun,“ vysvětluje Nekula.

Velkým úkolem pro příští rok bude novela mysliveckého zákona, debatu k ní resort plánuje otevřít již v lednu. S ohledem na škody, které zvěř působí v našich lesích, je tato novela nezbytná. Zaměří se rovněž na větší využití obnovitelných zdrojů v zemědělství, především na podporu instalace fotovoltaických panelů na střechy budov podniků, ale také na podporu bioplynových stanic a produkci biometanu.
 

kategorie Tiskové zprávy