KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Lidovci kritizují návrh ministryně Maláčové o sloučení příspěvků na bydlení. Není to systémové řešen
Zpět

Lidovci kritizují návrh ministryně Maláčové o sloučení příspěvků na bydlení. Není to systémové řešení

Přidáno 11. 2. 2020
Ilustrační foto
Tisková zpráva

KDU-ČSL nesouhlasí s návrhem ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové na sloučení příspěvku a doplatku na bydlení do jednoho příspěvku. Podle lidovců není vhodné podmiňovat vyplácení dávek docházkou dětí do školy. „Tato novela může mnoha rodinám bydlení naopak oddálit, než jim pomoci,“ okomentovala nekvalitní návrh první místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková.

Novela zákona o příspěvcích na bydlení z dílny ministryně Jany Maláčové je nesystémovým a neefektivním řešením. Slučované dávky nejsou ani propojeny v jednom IT systému. KDU-ČSL nesouhlasí  s tím, aby města měla možnost zrušit vyplácení dávek na jakékoliv ubytovny. Města by tak neměla povinnost zajistit pro dané příjemce dávek alternativní bydlení.

„Navázání dávek na školní docházku dětí může mnoho rodin vyloučit z možnosti mít vlastní bydlení. Toto opatření rozhodně samotným dětem nepomůže,“ uvedl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.
Lidovecký návrh na změnu volebního zákona by se měl dostat na řadu v rámci takzvaného opozičního okénka v úterý odpoledne.

„Považujeme za bezprecedentní aby váha voliče nejmenší strany byla několikanásobně menší než váha voliče největší strany. Chceme zrušit načítací kvórum pro volební koalice, které je zbytečně přísné a nepřispívá ke svobodné demokratické soutěži. Pokud má mít hlas každého voliče stejnou váhu, je nezbytně nutné, změnit přepočet hlasů na mandáty," okomentoval návrh KDU-ČSL poslanec Marek Výborný s tím, že současný přepočet jednoznačně favorizuje vítězné strany a způsobuje nerovnost ve váze hlasu voliče.

Změnu DPH na pivo, která vzbudila v posledních dnech velký mediální rozruch, považuje KDU-ČSL za nesmyslnou. „Lidovci by byli připraveni jednat o jakémkoliv zjednodušení daňového systému nebo zlepšení podnikatelského prostředí. Zavedení tří sazeb DPH na pivo k ničemu takovému nepřispívá. Vláda místo řešení podstatných problémů řeší pivo,“ dodal předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.

kategorie Tiskové zprávy