KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Lidovci dál usilují o projednání novely volebního zákona a o vyšetření otravy Bečvy
Zpět

Lidovci dál usilují o projednání novely volebního zákona a o vyšetření otravy Bečvy

Přidáno 2. 3. 2021
Ilustrační foto
Tisková zpráva

„Chtěl bych v úvodu poděkovat všem, kteří dodržují současná vyhlášená opatření. Můžeme vést polemiky o tom, jak jsou nastavené parametry, můžeme se i některým věcem možná i zasmát, ale důležité je, že se nám daří důležitá nařízení naplňovat. Děláme to nejen sami pro sebe, své blízké, ale také pro desetitisíce zdravotníků, kteří bojují o každý lidský život. Bojujeme nyní o šanci vidět konečně světlo na konci tunelu a mít šanci vrátit se do relativně normální fungující společnosti,“ řekl na úvod tiskové konference předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

„Chci ocenit zvýšení nemocenské na 100 % platu na přechodnou dobu března a dubna. V posledních třech měsících jsme o podobné opatření žádali opakovaně. Je to důležitý krok k tomu, aby celý mix opatření dával hlavu a patu. Za KDU-ČSL jsme připraveni tento vládní návrh podpořit a současně chci poděkovat za rychlou reakci na moji žádost o distribuci ochranných prostředků pro sociálně potřebné,“ konstatoval Marian Jurečka.
 
Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL v souvislosti s respirátory připomněl, že na českém trhu jsou často prodávány ochranné prostředky, zejména respirátory, které nesplňují evropskou normu označovanou na výrobcích jako CE 0058. „Jsou to výrobky dovážené zejména z Číny a tímto způsobem tak diskriminují výrobky českých výrobců, kteří procesem certifikace musejí procházet a cenově pak nemohou konkurovat necertifikovaným výrobkům. Obrátil se proto dopisem na premiéra, aby co možná nejrychleji zjednal nápravu,“ konstatoval Jan Bartošek. 
 
Zavřené jídelny
„Vláda na svém včerejším jednání zpřísnila některá další opatření a jedno z nich se týká závodního stravování. Nevím, jakou má vláda představu, jak budou lidé obědvat nad soustruhem nebo někde v šatně. Chci se proto obrátit na ministry Havlíčka a Blatného, aby stanovili podmínky, za kterých je možné provozovat závodní stravování. Věřím, že vyslyší tuto žádost a umožní tak, aby závodní stravování mohlo fungovat,“ prohlásil v úterý dopoledne předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.
 
Nesmíme brát peníze těm nejchudším
Včerejší rozhodnutí vlády přesunout 270 milionů euro z Evropského sociálního fondu plus, jehož prostředky mají pomáhat potřebným lidem, do Fondu soudržnosti určeného na výstavbu a investice, podrobila kritice senátorka a první místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková. Podle ní vláda bere peníze potřebným a dává je do betonu. Právě v současné době, kdy budeme řešit následky koronavirové krize, budou peníze na řešení prevence chudoby, dostupné bydlení a další záležitosti nesmírně potřebné. A právě v této době se vláda rozhodla finanční prostředky přesunout do investic. Pro sociální služby to představuje asi 4 mld korun, přičemž vláda je za tyto peníze schopna postavit zhruba 8 km dálnic. „Upozorňuji, že tyto peníze byly určeny pro řešení problémů v sociální oblasti, pro lidi, kteří přišli o práci, o svoji živnost, živí své rodiny a k tomu ještě vláda plánuje zrušit výjimku z povinné spoluúčasti, což vůbec oprávněným organizacím způsobí problémy s čerpáním zbylých finančních prostředků,“ uvedla Šárka Jelínková.
 
 
Je zapotřebí urychleně přijmout volební zákon
„I v této době jsou potřeba řešit záležitosti, které nesnesou odkladu. Jedním z nich je stanovení volebních pravidel, podle kterých by se na podzim tohoto roku volilo do Poslanecké sněmovny,“ informoval poslanec Marek Výborný. „Proto jsme jako koalice SPOLU svolali na tento čtvrtek na 11 hodinu mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny, jež by v prvním čtení projednala novelu volebního zákona, kterou jsem předkládal již v listopadu 2019. Rýsuje se zde shoda politické většiny, kde je souhlas například s existencí 14 volebních krajů, jiné záležitosti je třeba projednat. Musíme se již také legislativně posunout, abychom dokázali dát jistotu jak občanům a voličům, tak i kandidátům, podle jakých pravidel proběhnou volby v říjnu 2021,“ zdůraznil Marek Výborný.
 
Bečva stále čeká na odhalení viníka
„Je tady ale ještě jedno téma, které nesmí zapadnout, a to je vyšetřování otravy na řece Bečvě. Usilujeme proto nadále o vznik sněmovní vyšetřovací komise a chceme zařadit tento bod na program jednání této sněmovní schůze,“ připomněl na závěr předseda lidovců ekologickou havárii, která není od září stále ještě vyšetřena.

kategorie Tiskové zprávy