KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Lidovci chtějí změnou volebního zákona narovnat hlasy voličů. KDU-ČSL je také pro odklad povinné mat
Zpět

Lidovci chtějí změnou volebního zákona narovnat hlasy voličů. KDU-ČSL je také pro odklad povinné maturity z matematiky

Přidáno 28. 1. 2020
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Lidovci navrhují změnu volebního zákona, která by zajistila narovnání volebního práva. KDU-ČSL podporuje odklad povinné maturity z matematiky a chce iniciovat debatu o budoucí změně výuky tohoto předmětu. Lidovci také vyzvali na tiskové konferenci ministerstvo zemědělství k efektivnímu řešení kalamitního přemnožení hrabošů.

KDU-ČSL je přesvědčena, že současný volební zákon nezajištuje rovné volební právo tak, jak je stanoveno v Ústavě. Chce proto zrušit načítací kvorum pro volební koalice, které brání stranám v integraci a podporuje tříštění politických sil.  „Jsme přesvědčení o tom, že není důvodu setrvávat na nejpřísnějším parametru pro volební koalice v rámci EU,“ řekl k návrhu na změnu volebního zákona poslanec Marek Výborný. Zároveň je KDU-ČSL připravena podpořit jakýkoli návrh, který zajistí narovnání volebního práva. Současný systém, kdy největší strana v Poslanecké sněmovně potřebovala pro zisk jednoho mandátu 19 tisíc hlasů a nejmenší strana 43 tisíc, je zcela nepřijatelný.

Vzhledem k nejasnostem ohledně zavedení i obsahu povinné maturity z matematiky požaduje KDU-ČSL její odložení. Především studenti musí mít již během studia jasno, jak bude vypadat jejich závěrečná zkouška. Je nutné urychleně otevřít debatu o obsahu matematiky jako celku tak, aby povinná maturita z matematiky mohla mít smysl. „Je potřeba se nesvazovat brzkým termínem a vyřešit to podstatné na čem současná debata pokulhává,“ okomentoval poslanec Jiří Mihola.

Lidovci vyzývají ministerstvo zemědělství k řešení kalamitního přemnožení hrabošů. „Žádáme ministerstvo zemědělství, aby podpořilo technologii, která umožňuje umístit návnadu na hraboše do uměle vytvořené nory. Díky této technologii nehrozí kontakt jiného živého organismu s jedem. Toto opatření je dostatečně efektivní a zároveň šetrné k životnímu prostředí,“ uvedl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

kategorie Tiskové zprávy