KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Lidovci chtějí pomoci důchodcům v tíživé životní situaci. Navrhují dát více peněz vdovám a vdovcům a
Zpět

Lidovci chtějí pomoci důchodcům v tíživé životní situaci. Navrhují dát více peněz vdovám a vdovcům a lidem s invalidním důchodem

Přidáno 15. 9. 2020
Ilustrační foto
tisková zpráva

Vláda chce dát plošně jednorázový příspěvek ve výši 5000 korun všem důchodcům. Lidovci upozorňují, že navrhované plošné přidání nesplňuje princip sociální solidarity, ke kterému se vláda zavázala. „Není to systémové řešení,“ uvedl na tiskové konferenci předseda lidovců Marian Jurečka. KDU-ČSL navrhuje pomoci těm, kteří jsou v tíživé životní situaci a nemají peníze na zaplacení léků, jídla, bydlení atd.

Průměrný důchod je v současnosti 14 427 korun. KDU-ČSL navrhuje přidat jednorázově 5000 korun všem důchodcům s podprůměrnou penzí. Lidé, kteří pobírají vyšší důchod, by podle lidoveckého návrhu dostali „pouze“ 3000 korun. „Tím dojde k úspoře rozpočtových prostředků ve výši cca 3 miliard korun, které je následně možné namísto plošného přerozdělování využít k financování opatření lépe zacílených na potřebné skupiny obyvatel,“ vysvětluje Jurečka s tím, že by tato částka měla směřovat na pomoc lidem, kteří pobírající starobní či invalidní důchod a zároveň vdovský nebo vdovecký důchod. Těm lidovci navrhují přidat celkem 7000 korun, tedy 2000 korun navíc. Toto navýšení by spolklo zhruba 1,2 miliardy korun.

Zbylou částku navrhují lidovci dát maminkám (či otcům), které vychovaly děti, kvůli čemuž mají nižší důchod. „Dlouhodobě navrhujeme přidat maminkám k důchodu 500 korun za každé vychované dítě,“ okomentoval šéf lidovců. Právě časově náročná péče o děti a výchova dětí je hlavní příčinou nižších důchodů matek. Výchovou dětí se maminky častokrát vzdávají svých kariér a pracují pouze na zkrácené úvazky.

Plán vlády na boj s koronavirem?
Aktuální epidemiologická situace je alarmující. Poslanci KDU-ČSL chtěli od vlády slyšet plán, jak hodlá reagovat na narůstající počet nakažených a jaký postup má připravený. Bohužel vládní koalice žádnou konstruktivní debatu nepřipustila. „Nestíhá se testovat, trasovat, nefunguje chytrá karanténa. V době rekordního počtu nakažených vláda situaci nezvládá a odmítá to připustit,“ komentoval poslanec Vít Kaňkovský.

Lidovci proto svolají na další týden mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny, na které budou chtít slyšet od vlády jasný plán, jak zvládnout nastupující druhou vlnu koronaviru.

kategorie Tiskové zprávy