KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Koalice SPOLU za vyšetření ekologické havárie na Bečvě a vyjasnění okolností Pandora Papers
Zpět

Koalice SPOLU za vyšetření ekologické havárie na Bečvě a vyjasnění okolností Pandora Papers

Přidáno 5. 10. 2021
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Je to víc než rok, co do řeky Bečvy v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov unikly jedovaté látky a otrávily místní biotop. Koalice SPOLU, jejíž zástupci byli členy sněmovní vyšetřovací komise k havárii, chce znát vysvětlení ministra životního prostředí Richarda Brabce. Proč vláda není schopna ekologickou havárii řádně došetřit? Kauza Bečva má jedno společné i s aktuální kauzou Pandora Papers. Obě jsou sondou do světa Andreje Babiše, tedy člověka, který fungování státu přizpůsobuje pouze vlastním zájmům.

„Lidé stále více ztrácí důvěru ve spravedlnost, právní stát a to, že je všem občanům měřeno stejným metrem. A právě případ ekologické katastrofy na Bečvě je důkazem toho, že ne všechno je v téhle zemi v pořádku. Komise zjistila celou řadu závažných skutečností a úkolem Poslanecké sněmovny je, aby se jimi zabývala. Pochybení, ke kterým při vyšetřování kauzy Bečva došlo, mají politické konsekvence, souvisí se střetem zájmů a zneklidňují občany. I proto je důležité, abychom tomu ve Sněmovně věnovali čas. Chtěl bych tady ale vzkázat všem lidem, kteří mají pocit, že se nakonec nic nevyřeší, že už v pátek a v sobotu máme šanci současnou situaci změnit a mít v ČR takovou politiku, která zajistí občanům pocit spravedlnosti a zaručuje právní stát,“ říká lídr koalice SPOLU Petr Fiala.

„Kauza Bečva, které se na dnešní schůzi budeme věnovat, má s aktuální kauzou Pandora Papers jedno společné. Obě jsou sondou do světa a fungování Andreje Babiše, tedy člověka, který privatizoval stát pro své zájmy. Jsem přesvědčena, že za nedostatečným a liknavým šetřením katastrofy na Bečvě v den havárie a postupům ze strany České inspekce životního prostředí a ostatních institucí není náhoda. Zodpovědné orgány, zřejmě ve strachu a nátlaku, nekonaly tak, jak by u největší ekologické katastrofy, podle její důležitosti situace měly. Andrej Babiš a ministr životního prostředí Brabec okolnosti vyšetřování budou nadále tutlat. Už o víkendu máme šanci na změnu. Ve volbách jde o to, aby privatizace státní správy skončila,“ uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„O vyšetřovací komisi k havárii na Bečvě bylo v posledních čtrnácti dnech mnoho napsáno. Překvapuje mě, že pan ministr Brabec a Česká inspekce životního prostředí se ani nepokusili vyvrátit fakta, která komise shledala. Proč nebyly zajištěny kvalitní důkazy, které by potvrzovaly, nebo vyvracely, kdo je možný podezřelý? Zajištění důkazů k tak závažné havárii trvalo pod vedením této vlády prakticky tři dny. A co na to ministerstvo životního prostředí a ČIŽP? Vůbec nic. Ať se každý občan ptá proč," řekl k vyšetření havárie na Bečvě předseda lidovců Marian Jurečka. „Rozumný člověk nechce žít v zemi, kde se zaklekává na drobné živnostníky a pan premiér přitom pere peníze. Jako koalice SPOLU chceme, ať se tyto věci vyšetří, pojmenují a přijmou se daná opatření. Jedním z nich je i to, aby tato vláda skončila. A já věřím, že to se nám v sobotu povede," vyzval Jurečka voliče, aby šli k volbám.

kategorie Tiskové zprávy