KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Koalice SPOLU a Piráti a Starostové: Podpoříme prodloužení nouzového stavu
Zpět

Koalice SPOLU a Piráti a Starostové: Podpoříme prodloužení nouzového stavu

Přidáno 29. 3. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Poslanci koalic SPOLU a Piráti a Starostové na dnešní mimořádné schůzi Sněmovny podpoří prodloužení nouzového stavu do konce května. Poslanci vládní koalice tak vyhověli požadavkům opozičních poslanců a oproti návrhu, který počítal s nouzovým stavem na dobu tří měsíců, přichází s prodloužením kratším. Nouzový stav je nezbytný pro zvládnutí humanitární krize vyvolané agresí Ruska na Ukrajině, která nemá na evropském území obdoby.

Vláda požádala Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, který má sloužit především jako nástroj, jak zvládnout efektivně vlnu lidí prchajících před válkou. Prodloužení je nutné o minimálně 58 dní, jelikož nikdo z nás neví, jak se situace na Ukrajině bude vyvíjet. A i kdyby za týden konflikt skončil, stále bude nutné těmto lidem a tomuto národu pomoci. Důvodem vyhlášení nouzového stavu  je bezprecedentní situace, v Česku je téměř 300 tisíc uprchlíků, kteří nás potřebují," uvedl místopředseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Navrátil.

„Vláda vnímá výhrady opozice a oproti původnímu návrhu, který měl být na 3 měsíce, přichází s prodloužením nouzového stavu pouze na 58 dní, do konce května. Pokládáme tento návrh za vstřícné gesto vůči poslancům opozice a současně jsme přesvědčeni, že nouzový stav na zvládnutí bezprecedentní humanitární krize v Evropě, kterou vyvolal Putinův útok na Ukrajinu, nezbytně potřebujeme. Proto všichni poslanci vládní koalice podpoří tento návrh,“ uvedl předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.

kategorie Tiskové zprávy