KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy KDU-ČSL vystavila vládě STOP! Vyplácení financí živnostníkům nesmí jít z rozpočtů krajů a obcí
Zpět

KDU-ČSL vystavila vládě STOP! Vyplácení financí živnostníkům nesmí jít z rozpočtů krajů a obcí

Přidáno 26. 5. 2020
Ilustrační foto
tisková zpráva

Lidovci vystavili STOP vládnímu návrhu zákona, který bere peníze krajům a obcím. Důrazně se tak ohradili proti návrhu, aby se kraje a obce jednou třetinou podílely na vyplácení kompenzačního bonusu živnostníkům a malým s.r.o. „Kompenzační bonus je dobrý nástroj a my ho podporujeme, ale stát by měl rozdávat ze svého, nikoliv z rozpočtů krajů a obcí. Stojíme jednoznačně na straně starostů,“ uvedl na tiskové konference předseda poslaneckého klubu lidovců Jan Bartošek. Zástupci KDU-ČSL upozorňují na to, že obcím pak tyto peníze budou chybět na investice a rozvoj regionu, poklesne zaměstnanost a lidé skončí na úřadu práce.

Přestože vláda slíbila, že nebudou sníženy příjmy obcí, tak navrhuje tento zákon a tím koná proti tomu,“ řekla senátorka a 1. místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková.

Lidovci dlouhodobě podporují zrušení daně z nabytí nemovitosti, ale zároveň nesouhlasí s tím, aby se od roku 2021 zrušila možnost odpočtu úroků z hypoték z daní. „Postihne to velkým způsobem střední a nízkopříjmové rodiny. Na úrocích zaplatí násobně více, než za samotnou daň. Budeme navrhovat snížení DPH na stavební práce, které souvisí s pořízením tzv. sociálního bydlení, což jsou byty do 120 metrů čtverečních a rodinné domy do 350 metrů čtverečních. Navrhujeme také úplné odpuštění DPH v případě, že tyto byty koupí fyzické osoby,“ řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka s tím, že lidovci chtějí ponechat možnost odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z daní.

Červené tlačítko

Poslanec Marek Výborný přichází s návrhem, aby Poslanecká sněmovna mohla zrušit některá mimořádná opatření, která by ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vydával podle chystaného dočasného zákona k boji s epidemií covid-19. „Pro KDU-ČSL je neakceptovatelné, aby jeden člověk, v tomto případě ministr zdravotnictví, dostal k dispozici pomyslný kufřík s červeným tlačítkem, kterým by mohl s usnesením vlády, vypnout celou republiku. Pro nás jsou svobody pohybu a podnikání tak zásadní, že není možné, aby o tom rozhodoval jeden člověk,“ uvedl Výborný. V případě mimořádných opatření týkajících se omezování provozů, obchodů, služeb a školní výuky „může Poslanecká sněmovna tato opatření svým usnesením zrušit, a to nejpozději do deseti dnů od jejich nařízení ministerstvem“. Opatření by měla platit maximálně 30 dní, jejich další prodloužení by musela schválit sněmovna. 

kategorie Tiskové zprávy