KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy KDU-ČSL: Vyšší ošetřovné pro rodiče s dětmi
Zpět

KDU-ČSL: Vyšší ošetřovné pro rodiče s dětmi

Přidáno 1. 4. 2021
Ilustrační foto
Tisková zpráva

„Rodiče s dětmi tráví dlouhé měsíce doma na distanční výuce a je zcela zřejmé, že napjaté rodinné rozpočty bez možnosti dalšího přivýdělku trpí a často to odnáší právě děti. Po měsících bez práce a bez celé výplaty přichází zákonitě nejen finanční vyčerpání, ale i nejistota a obava z budoucnosti. Náklady přitom rodinám zůstávají stejné nebo ve většině případů naopak ještě rostou,“ konstatoval předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, který ve Sněmovně už na podzim předkládal návrhy na zvýšení ošetřovného až na 80 % denního vyměřovacího základu.

Současně s příchodem podzimní vlny pandemie koronaviru lidovci připravili návrhy k navýšení ošetřovného ve třech variantách, a to ve výši 70, 75 a 80 % denního vyměřovacího základu. Na podzim však uspělo zvýšení ošetřovného z původních 60 % jen na 70 %. Pandemie bohužel stále neustává, děti jsou už téměř rok doma, a to aktuálně včetně těch, které se účastní předškolního vzdělávání. 

Rodiny se propadají do chudoby
Rodiny se postupně propadají do chudoby a netýká se to zdaleka jen samoživitelů,“ upozorňuje Jurečka a dodává, že lidovci pravidelně předkládají legislativní návrhy, kterými chtějí rodinám co nejvíce usnadňovat jejich život a tohle je jeden z nich. 
V tuto chvíli se zdá, že se ani tentokrát návrat dětí zpět do škol nejspíš neobejde bez rotační výuky, takže ani po návratu dětí zpět do školy nebude otázka ošetřovného definitivně uzavřena. Proto je podle Jurečky zapotřebí rodinám co nejdříve pomoci a docílit navýšení ošetřovného na 80 %, a to ideálně zpětně už k 1. březnu. „Současně není možné zapomínat ani na děti a studenty speciálních škol, kteří nejsou schopni zvládnout současnou distanční výuku ani ve vyšším věku,“ připomíná závěrem  lidovecký předseda.

kategorie Tiskové zprávy