KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy KDU-ČSL: Výchova dětí nesmí znamenat nižší důchod
Zpět

KDU-ČSL: Výchova dětí nesmí znamenat nižší důchod

Přidáno 31. 3. 2021
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Tříletý boj lidovců za zvýšení starobních důchodů seniorům se chýlí ke svému úspěšnému završení. V roce 2018 navrhli poslanci za KDU-ČSL zvýšení důchodů pro pečující rodiče o 500 korun měsíčně za každé vychované dítě. Právě o tuto částku připraví měsíčně současný důchodový systém každého, kdo se na určitou dobu vzdal zaměstnání, aby na plný úvazek pečoval o potomky. Nyní se zdá, že ministryně práce a sociálních věcí Maláčová lidovecký návrh konečně vyslyší. Na takové zvýšení by pak měl podle novely nárok převážně pečující rodič.

„U nás to je nejčastěji matka, ale může to být i otec, osvojitel či pěstoun. Díky péči o děti pak rodič pobírá nižší důchod, což má dorovnat pravidelná měsíční platba ve výši 500 Kč za jedno dítě,“ uvedla první místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková. 
 
„Časově náročná péče o děti a jejich výchova je hlavní příčinou nižších důchodů matek, případně jiných pečujících osob,“ doplnil současný stav předseda KDU-ČSL Marian Jurečka  a dodal, že to je hlavně kvůli omezené možnosti kariérního růstu, zkráceným úvazkům nebo kvůli kratší době pojištění a chybějícím náhradním dobám.
 
Pětisetkorunový příspěvek za vychované dítě lidovci navrhují už od roku 2018, a to v širší důchodové novele, která se týkala například také vdovských penzí a zkrácení povinné doby pojištění potřebné pro získání nároku na důchod.
 
Přímý roční rozpočtový dopad předkladatelé odhadli na 16 miliard korun, opatření by mělo být dočasné a v budoucnu by mělo být nahrazeno systémovým řešením, které vyváženě zohlední řádnou výchovu dětí jako stejně důležitý vklad do důchodového systému, jako jsou finanční odvody do systému. 
 
Vdovské a vdovecké důchody
Lidovci rovněž navrhují, aby se vdovský a vdovecký důchod zvýšil z 50 na 80 procent možného vyměřovacího základu manžela nebo manželky. „V současném systému důchodového pojištění jsou na tom nejhůře právě vdovy a vdovci, kteří mají o 2 500 korun méně, než je průměrný důchod. Navíc jsou často ve složité životní situaci,“ připomíná Marian Jurečka.

kategorie Tiskové zprávy