KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy KDU-ČSL: Stanovili jsme jasné priority pro jednání o státním rozpočtu
Zpět

KDU-ČSL: Stanovili jsme jasné priority pro jednání o státním rozpočtu

Přidáno 19. 6. 2020
Ilustrační foto
tisková zpráva

Celostátní konference KDU-ČSL v pátek schválila, za jakých podmínek poslanci podpoří zvýšení schodku letošního státního rozpočtu na 500 miliard korun, o kterém se jedná v úterý 23. června. Lidovci se rozhodnou podle toho, jestli vláda podpoří jejich pozměňovací návrhy na podporu rodin nebo výstavby bytů.  „Pokud naše návrhy neprojdou, tak není důvod, abychom jako KDU-ČSL pro rozpočet hlasovali," řekl na tiskové konferenci po jednání nejširšího vedení strany předseda Marian Jurečka.

Šéf lidovců Marian Jurečka a místopředseda Jan Bartošek se ve čtvrtek sešli s premiérem a ministryní financí. „Od nás tam zazněl jasný požadavek na podporu obcí ve výší 1200 korun na obyvatele a bydlení ve výši jedné miliardy. Zopakovali jsme náš dlouhodobý návrh na 500 korun maminkám k důchodu za každé vychované dítě a také příspěvek pro pracující rodiče ve výši 5000 korun, který by měli dostat v srpnu před nástupem jejich dítěte do školy, protože velká část rodin je v tíživé situaci a školní rok pro ně bývá ekonomicky náročný,“ doplnil předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek s tím, že o tom budou jednat na Celostátní konferenci. „Nebyl to žádný slib o dohodě,“ dodal.

Česká republika bezesporu prochází nejhorší hospodářskou krizí od 30. let minulého století a je potřeba hledat nástroje, kterými se podpoří rodiny, drobní živnostníci a firmy. „Země se musí vyhnout krachu firem a lidé se nesmí dostat dluhových pastí,“ uvedl Jurečka.

Přijatá usnesení:

  1. Celostátní konference KDU-ČSL ukládá poslancům KDU-ČSL připravit pozměňovací návrhy k návrhu státního rozpočtu, které zohlední programové priority, na prvním místě podporu rodin a rodičů.

  1. Celostátní konference KDU-ČSL vyzývá poslance KDU-ČSL, aby připravili pozměňovací návrhy pro financování 500 korun maminkám za vychované dítě k důchodu, na podporu pracujících rodičů a dostupného bydlení. V případě jejich přijetí doporučujeme podpořit další zvýšení schodku státního rozpočtu v maximální výši do 500 miliard korun.

kategorie Tiskové zprávy