KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy KDU-ČSL: Senátoři podpořili pomoc lidem zatíženým správními exekucemi
Zpět

KDU-ČSL: Senátoři podpořili pomoc lidem zatíženým správními exekucemi

Přidáno 31. 5. 2023
Ilustrační foto
Senát PČR

Pouze podpis prezidenta stačí k tomu, aby daňové a pojistné Milostivé léto mohlo pomoci statisícům lidí zatížených exekucemi za předpokladu, že v plné výši uhradí jistinu dluhu. Senátoři dnes podpořili související dva zákony z pera ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) a ministerstva financí (MF).

„Senát dnes udělal zásadní krok ke schválení zákonů, které mnoha lidem vrátí možnost vést normální život. Dluhy jsou obrovské stigma a spadnout do nich je v současnosti bohužel jednoduché. Ze statistik Člověka v tísni plyne, že každý den je zahájeno kolem 1 800 nových exekucí,” řekla senátorka Miluše Horská (za KDU-ČSL), předsedkyně senátního výboru pro sociální politiku.
 
Podle propočtů MPSV se jedná o 715 000 fyzických osob a 262 000 právnických osob, které by nabídky mohly využít a splatit dluhy České správě sociálního zabezpečení. V případě fyzických osob si díky tomu stát jednorázově přijde až na 20,7 miliardy korun. S tím se pojí odpuštění zhruba 10,5 miliardy korun poplatků a penále. Právnické osoby by mohly splatit dluh až do výše 36 miliard korun a odpuštěné penále by činilo 7,5 miliardy korun. Celkem si tedy stát přijde až na 56,7 miliardy korun, které by jinak vymáhal jen velmi složitě. A abychom vyšli lidem vstříc, zákon oproti minulým Milostivým letům umožňuje rozložit platbu jistiny do splátkového kalendáře,“ vysvětlil ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.
 
„Jsem velmi rád, že ministerstva financí a práce a sociálních věcí navazují na to, co jsme začali akcemi Milostivé léto I a II. Obě akce dohromady pomohly z dluhové pasti více než 61 tisícům lidí a daly jim šanci na nový začátek. Tentokrát dostanou šanci také ti, kterých se týkají exekuce správní, nikoli soudní,” řekl po schválení Marek Výborný (KDU-ČSL).
 
U finanční a celní správy, ministerstva financí, soudů a vězeňské služby pak jednorázově zaniknou nedoplatky na dani nedosahující 200 korun, v případě daně z nemovitých věcí nedosahující 30 korun. Pokud má dlužník více malých nedoplatků, nesmí jejich součet překročit 1 000 korun. Jak u MPSV, tak u MF se akce týká pouze dluhů, které vznikly před 30. zářím 2022.

kategorie Tiskové zprávy