KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy KDU-ČSL: Senát schválil vládní novelu zákona o státní sociální podpoře. Více lidí tak dosáhne na pří
Zpět

KDU-ČSL: Senát schválil vládní novelu zákona o státní sociální podpoře. Více lidí tak dosáhne na příspěvek, který jim pomůže s platbami za energie

Přidáno 20. 1. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Senát dnes schválil bleskovou pomoc pro domácnosti ohrožené energetickou chudobou. Novela umožní, aby více lidí dosáhlo na příspěvek na bydlení a mohlo ho využít i na úhradu vyšších faktur za energie. Zároveň vzroste i samotný příspěvek, novela zvyšuje tzv. normativní náklady, které jsou vedle příjmů domácnosti rozhodujícím faktorem pro nárok na příspěvek na bydlení. Návrh byl v Senátu schválen hladce a jednohlasně.

Na příspěvek na bydlení nyní mají nárok vlastníci bytu, lidé, kteří užívají domy či byty v režimu věcného břemene ale i trvale hlášení nájemníci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení nestačí v Praze 35 procent příjmu a jinde 30 procent. ,,Výborná věc se podařila! Rychlá a účinná pomoc občanům nejvíce postiženým enormním nárůstem cen energií je na světě. Jsem velmi ráda za všechny nejpotřebnější, že Senát jednomyslně podpořil návrh našeho ministra Mariana Jurečky,“ uvedla předsedkyně senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí Šárka Jelínková s tím, že o příspěvek budou moci nově požádat také vlastníci rekreačních objektů, kteří v nich trvale bydlí.

,,Děkuji za přístup Senátu k této věci. Diskuse byla efektivní a korektní. Platí to, co jsme řekli před měsícem. Jako KDU-ČSL bereme vážně, že jsme sociálním svědomím této vlády, proto musíme myslet na ty, kteří se kvůli vysokým cenám energií dostali do tíživé situace. Vyzývám proto všechny, aby neváhali tuto pomoc využít,“ uvedl předseda KDU-ČSL a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka s tím, že pomoc bude podle něj adresná a nezvýší tak deficit státního rozpočtu. „Už zítra na ministerstvu práce a sociálních věcí představíme webovou kalkulačku, na níž si lidé budou moci spočítat, zda na dávku dosáhnou, nebo nikoli,“ doplnil Jurečka.

Předloha také umožňuje vládě, aby mohla letos rozhodnout o dalším zvýšení dávky, pokud by ceny elektřiny a plynu dál rostly. Novelu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

kategorie Tiskové zprávy