KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Miluše Horská (KDU-ČSL): Senát potvrdil odškodnění za nezákonné sterilizace z období komunismu. Je t
Zpět

Miluše Horská (KDU-ČSL): Senát potvrdil odškodnění za nezákonné sterilizace z období komunismu. Je to jediná možnost, jak se takto postižené ženy mohou domoci spravedlnosti

Přidáno 22. 7. 2021
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Senát dnes schválil zákon, který přiznává protiprávně sterilizovaným ženám finanční odškodnění. Podle lidovecké senátorky Miluše Horské je správné přiznat těmto obětem odškodnění a symbolicky se jim omluvit. 

Podle senátorky Miluše Horské je zákon v tuto chvíli jedinou možností, jak se takto postižené ženy mohou domoci spravedlnosti, neboť na soud se již obrátit nemohou „To je to nejmenší, co pro ně po těch letech můžeme udělat. Stát nese odpovědnost za nedobrovolnou sterilizaci nepohodlných žen i mužů za minulého režimu. Stát tedy musí tento akt proti lidskosti napravit,“ vysvětluje Horská, která je předsedkyní senátního Výboru pro sociální politiku.

Podle Horské je téma nezákonných sterilizací dalším z temných zákoutí naší komunistické minulosti. „Je to něco, co z dnešního hlediska podle mého soudu musíme jednoznačně odsoudit. To, co jsme dnes přijali, je solidní kompromis, který postižené osoby vítají,“ dodává Horská, se kterou souhlasí i jedna z navrhovatelek poslanecké předlohy zákona poslankyně Pavla Golasowská (KDU-ČSL).

Možnost získat jednorázové odškodné ve výši 300 tisíc korun se týká žen, které byly sterilizovány mezi 1. červencem 1966 a 31. březnem 2012, tedy v období od platnosti zákona o zdraví lidu do přijetí nové normy pro zdravotnické zákroky. Pro sterilizaci se ženy podle zdůvodnění nerozhodovaly svobodně, ale po přesvědčování nebo hrozbě odebrání dětí či dávek.

Praxe nezákonných sterilizací se na území České republiky týká několika stovek žen. S některými z nich se na začátku mesíce v Senátu setkaly senátorky Miluše Horská a Šárka Jelínková a vyslechly si jejich životní příběhy.
 

kategorie Tiskové zprávy