KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy KDU-ČSL prosazuje krátkodobé ošetřovné pro pečující osoby nežijící ve společné domácnosti
Zpět

KDU-ČSL prosazuje krátkodobé ošetřovné pro pečující osoby nežijící ve společné domácnosti

Přidáno 6. 4. 2021
Ilustrační foto
Tisková zpráva

V České republice žije cca 1.600.000 seniorů, což je 16% obyvatelstva a mnoho z nich již bydlí ve svých bytech či domech sami a nesdílejí se svými potomky či příbuznými stejnou domácnost. Tito blízcí se však o ně mohou postarat v případě nemoci. Tento problém nemusí řešit jen senioři, může potkat každého z nás, jak na straně pečujícího, který nedostane vyplacenou finanční kompenzaci, tak i nemocného, který pomoc svých blízkých potřebuje. O tyto nemocné se nejčastěji starají ženy. „V případě, že nemá dotyčná osoba finanční rezervu, k tomu je samoživitelkou a nedostane dovolenou, vzniká velký problém,“ uvádí poslankyně KDU-ČSL Pavla Golasowská. 

Často se jedná o lidi, kteří mají hluboko do kapsy a potřebují chodit do zaměstnání, aby se uživili, přesto je život staví do neřešitelní role, kdy jejich péči zároveň mohou potřebovat a jejich děti, rodiče nebo prarodiče. Vzájemná pomoc v rámci rodin se v souvislosti s pandemií COVID-19 ještě prohloubila, jsme v situaci, kdy nefungují ani mateřské školy, děti školou povinné jsou doma na distanční výuce a současně může docházet i ke zdravotním komplikacím seniorů, kteří také potřebují čas a pomoc svých dětí nebo vnuků. 

 

Situací, kdy děti nebo jiní příbuzní pečují krátkodobě o své rodiče nebo jiné dospělé těžce nemocné a není jim uznáno ošetřovné, je velmi mnoho. A nejčastěji se tak stane z toho důvodu, že nežijí ve společné domácnosti. Komise pro odstraňování tvrdostí zákona na MPSV se velmi často zabývá žádostmi o tyto výjimky. „Bohužel v době, kdy se přijímalo rozhodnutí o zrušení podmínky společné domácnosti u dlouhodobého ošetřovného, MPSV nevyřešilo problém společné domácnosti i u krátkodobého ošetřovného, takže podmínka společné domácnosti u něj tak stále trvá. Proto bych ráda tuto situaci napravila formou novely, která by tento problém vyřešila a lidé, kteří se starají o své blízké by nemuseli být „trestáni“ za tuto bohulibou činnost, jež je samozřejmostí u každého slušného člověka,“ dodává Pavla Golasowská.

kategorie Tiskové zprávy