KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy KDU-ČSL: Pravidla exekucí musíme polidštit! Sněmovní verzi je třeba upravit
Zpět

KDU-ČSL: Pravidla exekucí musíme polidštit! Sněmovní verzi je třeba upravit

Přidáno 26. 5. 2021
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Otázky spojené s exekucemi jsou pro senátorský klub KDU-ČSL a nezávislí velmi důležité. Klub tak dnes na půdě Senátu upořádal kulatý stůl. Cílem je nalézt shodu jak na půdě Senátu, tak i s většinou v Poslanecké sněmovně v dosud sporných bodech. Novelu exekučního řádu je potřeba přizpůsobit lidem. Verzi, kterou schválila Sněmovna, tak čeká ještě dlouhá cesta v Senátu.

Cílem kulatého stolu bylo podle předsedkyně senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí Šárky Jelínkové nalézt shodu hlavně v dosud sporných bodech. „Sledujeme jasný cíl, kterým je celkové polidštění systému exekucí. Ta novela je hodně potřebná. Změna pravidel exekucí pomůže statisícům lidí, kteří se topí v závratných dluzích a kteří se z nich nemají šanci dostat,“  popisuje smysl novely Jelínková.

Musíme vyřešit sporné body
„Na příštím plénu Senátu nás čeká složité a citlivé téma exekucí. Ve Sněmovně byla tato novela upravena tak, že bude působit problémy v praxi. Řešit budeme hlavně problém úhrady jistiny před příslušenstvím, dále také zastavování exekucí a tématem bude také doručování a elektronická úřední deska,“  dodala senátorka a místopředsedkyně Ústavně-právního výboru Anna Hubáčková. Podle jejích slov je třeba v těchto bodech ještě provést úpravy, o jejichž parametrech se bude jednat právě u kulatého stolu. Zároveň dodává, že diskutovat se bude také o problému místní příslušnosti exekutorů. „Vítám řadu pozitivních změn v exekucích, které v dubnu schválila Sněmovna. Je zapotřebí zmínit například humanizaci mobiliárek nebo zastavování bagatelních exekucí. Přesto u mě přetrvávají lehké rozpaky, protože prošly i kontroverzní návrhy a neuspěla spotřebitelská teritorialita,“  uvedl k novele poslanec a člen Ústavně právního výboru Marek Výborný. Ten ale také s pokorou požádal Senát o hledání shody na takových úpravách, které budou mít většinovou podporu ve Sněmovně. „Považoval bych za promarněnou příležitost, kdyby i v dobrém úmyslu vedené rozhodování Senátu vedlo k tomu, že řada schválených pozitivních změn a úprav ve prospěch seriózních věřitelů i zodpovědných dlužníků spadne po stůl,"  doplnil Marek Výborný.

Odstraníme dluhové pasti?
Senátorky a senátoři z klubu KDU-ČSL a nezávislí se stále zasazují o úpravu oddlužení, kterou považují za významný celospolečenský problém. Před třemi lety na toto téma uspořádala senátorka Miluše Horská seminář s názvem „Odstraníme dluhové pasti?“ „Už tenkrát jsme s tehdejším ministrem Robertem Pelikánem diskutovali parametry oddlužení. Celý proces schvalování trvá, ale těší mě, že spějeme k dobrým změnám a to i na poli oddlužení neb to je s exekucemi přímo spojeno,“  myslí si senátorka Miluše Horská, která předsedá senátnímu Výboru pro sociální politiku

kategorie Tiskové zprávy