KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy KDU-ČSL: Pokud vláda nepodpoří naše návrhy na pomoc nejzranitelnějším osobám, pak navýšení schodku r
Zpět

KDU-ČSL: Pokud vláda nepodpoří naše návrhy na pomoc nejzranitelnějším osobám, pak navýšení schodku rozpočtu nepodpoříme

Přidáno 7. 7. 2020
Ilustrační foto
tisková zpráva

Rozpočtový výbor na konci minulého týdne žádný návrh z dílny KDU-ČSL nepodpořil. Lidovci stále chtějí finančně podpořit pracující maminky pětistovkou k důchodu za každé vychované dítě navíc, rodiče s dětmi jednorázovým příspěvkem ve výši 5000 korun před začátkem školního roku, masivní výstavbu bytů a dokrytí sociálních služeb částkou 1,5 miliardy korun. Zároveň požadují po vládě podrobnou zprávu, jak hospodařila v první polovině letošního roku a jak hodlá hospodařit v druhé půli, respektive v horizontu dalších tří let.

„Nic z toho vláda nesplnila,“ komentoval na tiskové konferenci před jednáním Poslanecké sněmovny předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, který zdůraznil dlouhodobý záměr lidovců podpořit pracující maminky v důchodu 500 korunami navíc za každé vychované dítě, protože právě ženy mají v průměru o 2500 korun nižší důchod. „Jsou trestány za to, že se zasloužily o výchovu generace lidí, kteří pracují a táhnou náš systém,“ doplnil předseda.

Lidovci podpoří ty návrhy, které se zastávají ohrožených a zranitelných osob, míří do oblasti sociální a zdravotní a také do školství. „Pokud tyto návrhy půjdou od jiných stran, jsme ochotni je podpořit. Pokud naše návrhy neprojdou, nebudeme podporovat navýšení schodku rozpočtu o 200 miliard korun,“ řekl Jurečka.

Dofinancování sociálních služeb a odměny pro zdravotníky

Sociálním službám chybí opět peníze na jejich provoz. Proto lidovci navrhují dokrytí těchto služeb částkou 1,5 miliardy korun.  Pokud částku nedostanou, odnesou to především malí poskytovatelé sociálních služeb. Vláda sice avizovala, že pošle sociálním službám navíc 5,2 miliardy korun, ale tyto peníze jsou určeny na odměny pro pracovníky v těchto službách a na zvýšené náklady v souvislosti s pandemií Covid-19. „Rozhodně ta částka nevykryje ten vnitřní deficit v sociálních službách, který se táhne už od schvalování rozpočtu 2020 od prosince loňského roku,“ uvedl lékař a poslanec KDU-ČSL Vít Kaňkovský.

Vláda několikrát slíbila, že zdravotníci dostanou odměny v rámci tzv. kompenzační úhradové vyhlášky, což ale tak jednoduché není. Poslanec Vít Kaňkovský opakovaně vyzýval příslušná ministerstva (zdravotnictví a financí), aby připravila dotační tituly na odměny zdravotníkům. „Odměny by měli dostat nejenom zdravotníci, kteří pracovali s pacienty s COVID-19, ale také ti, kteří pracovali s těmi potenciálními,“ uvedl Kaňkovský. V úterý se vláda potkala s odbory a po tomto jednání bylo přislíbeno, že to vláda připraví.

kategorie Tiskové zprávy