KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy KDU-ČSL podporuje zafixování platů učitelů na 130 procent průměrné mzdy
Zpět

KDU-ČSL podporuje zafixování platů učitelů na 130 procent průměrné mzdy

Přidáno 15. 6. 2021
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Senátní vratka novely zákona o pedagogických pracovnících leží ve Sněmovně už téměř tři měsíce. Její projednání totiž blokuje ČSSD a hnutí ANO. Lidovci ale jasně stojí na straně učitelů, kteří si vyšší platy jednoznačně zaslouží. Proto chceme zafixovat výši platu učitelů na 130 % průměrné mzdy.

„Zvýšení platu učitelů je slib, ke kterému se KDU-ČSL zavázala a který musí splnit. Ocenili bychom, kdyby tuto novelu, i s drobnou úpravou Senátu, dnes odsouhlasili poslanci napříč Sněmovnou. Všichni tu přece šermují tím, že učitelé si zaslouží jistotu,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání poslaneckého klubu KDU-ČSL poslanec Marek Výborný. Díky uzákonění výše platů tak navíc nebude v budoucnu nutné, aby se zákonodárci problematikou museli stále dokola zabývat.

Musíme ocenit práci školního psychologa
Pokud by novela ve Sněmovně neuspěla, pod stůl by padla celá řada pozitivních změn. A to například vytvoření nových pracovních pozic, jako je speciální pedagog nebo školní psycholog, jejichž práce je velmi důležitá zejména i v rámci řešení dopadů pandemie covid-19. „Sám od rodičů a ředitelů slýchám, že počet dětí, které se momentálně potýkají s různými psychickými problémy, výrazně roste. Je potřeba pozici školního psychologa řešit systémově, a ne pouze přes evropské fondy. Je evidentní, že bez těchto pozic se školy do budoucna neobejdou,“ doplnil lidovec Výborný.

Naši pozornost si zaslouží mladí
„Chceme-li do českých škol dostat kvalitu, musíme se soustředit na práci s mladými a začínajícími učiteli. To můžeme právě díky práci tzv. uvádějících učitelů, jejichž pozici novela představuje,“ upřesnil Výborný. KDU-ČSL zároveň podporuje i zapojení odborníků, kteří by studentům mohli předat zkušenosti nejen z praxe. „Je odpovědností ředitele každé školy, koho najímá. Je dobré je podpořit,“ uvedl Výborný. Podle momentálně platného zákona totiž mohou učit jen lidé s pedagogickým vzděláním. Výjimkou jsou pouze případy, kdy se ředitellům škol nedaří sehnat kvalifikovaného učitele.

kategorie Tiskové zprávy