KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy KDU-ČSL podporuje zachování dětských skupin. Osvědčily se!
Zpět

KDU-ČSL podporuje zachování dětských skupin. Osvědčily se!

Přidáno 14. 4. 2021
Ilustrační foto
Tisková zpráva

O novele zákona o dětských skupinách jednala Poslanecké sněmovně již koncem roku 2020. A stále není jasno. Dětské skupiny se staly nedílnou a dobře fungující součástí systému předškolního vzdělávání. Nyní se ale mění způsob jejich financování a hrozí jim tak v podstatě zánik. KDU-ČSL zastává názor, že je třeba fungování dětských skupin zachovat a pomoci jim nastavit financování i v budoucích letech.

Ministryně Jana Maláčová v Poslanecké sněmovně představila návrh novely zákona o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině. Podle tohoto návrhu se dětská skupina v podstatě mění na jesle, kde bude možno umístit dítě od 6 měsíců do 3 let (do srpna po 3. narozeninách). V jeslích bude pečovat jedna osoba o šest dětí, v případě, že je alespoň 1 dítěti méně než 1 rok, tak pečující osoba se bude starat maximálně o čtyři děti. Pečující osoby budou muset mít zdravotnické minimum, tedy kvalifikaci. Novela by měla platit od 1. 7. 2021 a financování by mělo začít od ledna 2022. Stávající dětské skupiny budou mít tříleté transformační období. Výše normativu na dítě a zastropování příspěvku od rodičů bude stanovovat vláda. 
 
Tomuto problému se intenzivně věnuje i senátorka Jaromíra Vítková (KDU-ČSL), která říká: „Novela zákona o dětských skupinách má v současné podobě značné nedostatky a je třeba na ně reagovat. Jedná se zejména o omezení možnosti umístit děti do 3 let věku, kvalifikační předpoklady pečujících osob a také samotné financování. Já vnímám dětské skupiny jako flexibilní zařízení s individuálním přístupem k dětem, které přizpůsobují otevírací dobu rodičům. V řadě dětských skupin jsou děti starší tří let. Omezení věku by způsobilo rodičům problémy s umístěním dětí do předškolního zařízení. Se současným zněním nesouhlasím, ale zároveň vím, že je třeba novelu řešit vzhledem k nadcházející změně ve financování.“ Senátorka také písemně vyzvala ministra zdravotnictví Arenbergera k opětovnému obnovení činnosti dětských skupin, a to v nejbližší době.

 
Osud dětských skupin s obavami sleduje i radní MČ Brno-střed Mgr. Marie Jílková, která se na ministryni Maláčovou obrací dopisem. Vyjadřuje v něm jednak námitky ke změně pravidel pro jejich fungování, ale také obavy o jejich reálný zánik. A to díky nedostatečným kompenzacím pro dětské skupiny nyní v období lockdownu, kdy se mnohé potýkají s existenčními problémy a mnohé musely už ukončit svoji činnost. „To bude mimo jiné znamenat, že až se jejich provoz bude moci obnovit, některé neotevřou, děti ztratí svoje kontakty a rodiče se nebudou moci vrátit do práce ani na částečný úvazek,“ píše Marie Jílková. 
 
Příloha

kategorie Tiskové zprávy