KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy KDU-ČSL: Podpoříme kurzarbeit, ale je potřeba upravit některé jeho parametry
Zpět

KDU-ČSL: Podpoříme kurzarbeit, ale je potřeba upravit některé jeho parametry

Přidáno 7. 10. 2020
Ilustrační foto
tisková zpráva

Hlavním tématem středeční schůze Poslanecké sněmovny je projednání podpory zaměstnanosti – tzv. kurzarbeitu. Lidovci podporovali zavedení kurzarbeitu již od začátku, zároveň ale upozorňují na současné špatné parametrické nastavení. „Některé parametry nejsou nastaveny dobře, a to chceme našimi návrhy upravit. Důležité je také vládě připomenout, aby se zaměřila na pomoc živnostníkům, pro které kurzarbeit neplatí,“ řekl na tiskové konferenci předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Ten chce kvůli středečnímu rekodnímu nárůstu počtu nakažených nemocí covid-19 projednat ve Sněmovně bod, ve kterém by vláda poskytla poslancům informace, jak postupuje v boji s koronavirem a jaká další opatření budou zavedena. „Situace je alarmující," prohlásil Jurečka.

Ošetřovné 80 procent
Šéf lidovců také připomněl, že je potřeba myslet na rodiče, kteří zůstali s dětmi od září doma z důvodu uzavření školy nebo karantény. Podle současného nastavení pobírají pouze 60 % mzdy. Přitom podle dostupných průzkumů jsou to právě rodiče, na které koronavirová krize nejvíce dopadla. „Minulý týden jsme podali ve Sněmovně návrh na navýšení ošetřovného na 80 % vyměřovacího základu. Pomůže to rodičům a samoživitelům a samoživitelkám lépe zvládnout nepříznivou situaci,“ uvedl Jurečka.

Chráněný účet
Lidovci podpoří návrh na zřízení tzv. chráněného účtu pro lidi v dluhových pastech. „Těmto lidem by tak zůstala na účtě určitá finanční částka, kterou by jim exekutor nemohl zabavit, na nákup základních životních potřeb,“ komentoval poslanec KDU-ČSL Marek Výborný s tím, že lidovci nebudou blokovat projednání v prvním čtení.

Dětské skupiny
Poslanci KDU-ČSL nesouhlasí se zařazením bodu o dětských skupinách na dnešní schůzi a ani s podobou vládního návrhu. „My jsme rozhodně pro zachování dětských skupin. Obrací se na nás zřizovatelé dětských skupin, ale i rodiče, aby dětské skupiny fungovaly dál. Chceme, aby vláda podporovala dětské skupiny a našla na ně peníze," řekla poslankyně Pavla Golasowská.

„Výchovu za rodiče by neměl přebírat stát. Vytvářet tady něco, kdy stát bude uzurpovat výchovu dětí, tak to absolutně odmítáme," doplnil Výborný.

kategorie Tiskové zprávy