KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy KDU-ČSL odstartovala závěrečnou fázi volební kampaně s heslem „Máme klíčová řešení“
Zpět

KDU-ČSL odstartovala závěrečnou fázi volební kampaně s heslem „Máme klíčová řešení“

Přidáno 11. 9. 2020
Ilustrační foto
tisková zpráva

Lidovci v pátek ve velkém sále Paláce Charitas zahájili závěrečnou část kampaně před krajskými a senátními volbami. Moderátorského žezla se ujal europoslanec a místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. V úvodu tiskové konferece ukázali lidovci několik klipů z plánované kampaně „Rozumíme rodičům“, poté už došlo na představení jednotlivých kandidátů a jejich krajů. Předseda lidovců a kandidát na hejtmana Olomouckého kraje Marian Jurečka zdůraznil, že KDU-ČSL je stranou, která je v krajích silná. „Tam, kde jsme ve vedení, ukazujeme, že kraje spravovat umíme,“ řekl při zahájení.

Lidovci přichází v krajích s programy, které jsou promyšlené a propracované. „Neříkáme, že jsme opravili více krajských nemocnic, než jich ve skutečnosti je. Neříkáme v lokalitách, kde stále nejsou vybudované dálnice, že je tady nových 170 kilometrů dálnic. Snažíme se lidem naslouchat a to, co jsme od nich slyšeli, přenést do našich programů a také odpracovat,“ dodal Marian Jurečka.

Představení krajů
Lidovci obhajují jedno hejtmanské křeslo, o to znovu usiluje Jiří Čunek, který přirovnal předvolební boj k veslování na rozbouřeném moři. „Vrátit se už nemůžeme, tyhle krajské volby musíme vyhrát,“ řekl Čunek, který je také senátorem. „Zdraví je víc než politika, máme nachystaný velký a moderní projekt špičkové nemocnice pro 21. století. Pro nás je zdraví občanů na prvním místě,“ doplnila 1. místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, která kandiduje ve Zlínském kraji.

V Jihomoravském kraji je kandidátem na hejtmana mladý a energický starosta Velatic Jan Grolich. „Kandiduji proto, aby kraj konečně začal řešit přírodu a sucho, volte letos jinak,“ uvedl ve videu Grolich. Na Vysočině mají recept, jak kraj vyléčit z problémů. „V našem kraji považujeme za největší problém zhoršující se dostupnost zdravotní péče a vylidňování venkova. Obrovské potíže nám způsobuje také kůrovcová kalamita,“ řekl lídr kandidátky Vít Kaňkovský s tím, že na tyto palčivé problémy mají recept.

V Moravskoslezském kraji vede lidovce do voleb ředitel Charity ČR Lukáš Curylo.  „Společně s vámi posuneme kraj zase o kus dál,“ zmínil prostřednictví videa Curylo, který je v současnosti náměstkem hejtmana kraje. Spojenci – Koalice pro Olomoucký kraj usilují na Hané o křeslo hejtmana. Kandidátku vede Marian Jurečka, který zná svůj rodný kraj nazpaměť. „Chceme být spolehliví v těžké době, chceme, aby v nás měli lidé jistotu, že stojíme za jejich problémy, ať už se jedná o dopravu, o zdravotnictví nebo o vzdělávání dětí,“ řekl Jurečka.

Pardubický kraj chce znovu dobít Roman Línek, který byl historicky prvním hejtmanem. „Chceme spojovat síly pro dobrý život a pro vás,“ prohlásil Línek. Lidovci jdou ve Středočeském kraji s hnutím STAN. „Věříme si na vítězství, protože máme řadu dobrých lokálních politiků, kraj potřebuje změnu,“ zdůraznil Zdeněk Volf, lídr lidovců ve Středočeském kraji.

V Jihočeském kraji vsází na mladého Františka Talíře, který představil tzv. Marshallův plán pro obnovu kraje. „Víme, jak řešit dopravu, životní prostředí a také, jak pomáhat rodinám – porodným a pastelkovným,“ uvedl ve stručnosti sedmadvacetiletý lídr společné koalice s TOP 09. „Zřídíme strategické rezervy, protože v okamžiku, kdy selhává stát, tak my se o naše lidi postaráme,“ doplnil předseda poslaneckého klubu a kandidát v Jihočeském kraji Jan Bartošek.

Štěpán Matek je dvojkou na společné kandidátce s TOP 09 v Libereckém kraji. „Do voleb jdeme s rozumem proti populistům.“ V Karlovarském kraji chtějí lidovci postavit kraj na nohy. „V Ústeckém kraji víme, kde soudruzi udělali chybu, proto jsme spojili síly a chceme to změnit společně,“ představil program Jan Růžička.

„My vás nenecháme na suchu, vy nás také nenechte na suchu,“ řekla lídryně KDU-ČSL v Plzeňském kraji Ivana Bartošová. Na závěr promluvil kandidát na hejtmana v Královéhradeckém kraji Pavel Bělobrádek. „Jdeme do voleb s heslem „Spolehliví v těžké době“, my jsme spolehlivý v každé době. Jako koalice jsme v kraji už od roku 2008, vždycky jsme se chovali konstruktivně a dokázali jsme v těch situacích, které byly vypjaté, zachovat chladnou hlavu.“

Kandidáti do Senátu
„V Senátu obhajujeme šest pozic. A chceme je také uhájit," řekl Marian Jurečka. Své mandáty letos mimo jiné obhajují Jitka Seitlová z Přerova a Václav Hampl, který o křeslo senátora opět usiluje na Praze 1. Ve Vyškově vyrazil do boje o Senát zkušený politik Jaroslav Klaška, kterého podporuje také ODS a TOP 09. „Každý váš hlas pro demokracii je důležitý, mějme odvahu volit,“ dodal.

Želízkem v ohni pro senátní volby je bývalý náměstek na ministerstvu financí a protikorupční bojovník Ondřej Závodský. „Senát je v dnešní době zásadní pojistkou demokracie proti zvůli oligarchy. Budu se snažit zpevnit hradby demokracie. Chci se stát jakýmsi ombudsmanem pro voliče, kterému je možné se kdykoliv dovolat a řešit jejich problémy,“ řekl Závodský, jenž kandiduje na Kladensku.

Luboš Peterka úspěšně působí 18 let v komunální politice jako starosta městyse Radomyšl. „Jsem připraven dát svoje bohaté zkušenosti a svůj čas k dispozici svému regionu a jeho občanům,“ uvedl Peterka, kandidát na Strakonicku.

kategorie Tiskové zprávy